Германия изпитва дълбок срам и поема историческата отговорност за масовите избивания, извършени от нацистите през юни 1942 г. в чешките села Лидице и Лежаки, заяви германският президент Йоахим Гаук в открито писмо до чешкия си колега Вацлав Клаус, предаде Франс прес.
"Когато мисля за тези ненавистни терористични актове, извършени в Лидице и Лежаки, душата ми се изпълва с дълбок срам", пише Гаук на колегата си.
"Германия си дава сметка за своята историческа отговорност", подчертава Гаук.
Село Лидице, разположено на 20 километра западно от Прага и с 500 жители, на 10 юни 1942 г. беше изравнено със земята от нацистите.
Мъжете над 16 години бяха разстреляни, а жените депортирани в концентрационния лагер Равенбрюк. Стотина деца, отделени от майките си, бяха пратени в лагера Хелмно, в Полша. Повечето от тях бяха убити в газовите камери.
На 24 юни същата година нацистите опожариха село Лежаки на 100 километра източно от Прага. Там те разстреляха тридесетина от неговите възрастни жители и депортираха 11 деца, които убиха в газови камери.
Двете кръвопролития бяха извършени като наказателна мярка в отговор на атентат, извършен на 27 май 1942 г. в Прага срещу Рейнхард Хайдрих, нацисткия губернатор на Бохемия и Моравия, окупирана от хитлеристките сили. Нападението срещу него беше извършено от двама военни, избрани от чехословашкото правителство в изгнание във Великобритания.
Неотдавна Чехия отбеляза 70-ата годишнина от извършването на атентата. По този повод в писмото си до Вацлав Клаус Йоахим Гаук написа, че денят, в който е извършено нападението срещу Хайдрих, е паметен ден и подчерта, че днес германците и чехите са партньори и приятели в една свободна и обединена Европа, спазваща правата на човека и свободите.
Вацлав Клаус, от своя страна, приветства положителния жест на колегата си и посочи необходимостта да се преодолеят остатъците от съществуващото недоверие от двете страни на общата чешко-германска граница.