Отчаянието завладява бежанците по беларуската граница

Getty images
share

Кризата по беларуската граница може да продължи месеци и дори години. За това предупредиха полските власти. Защо оба§е шансовете за бързо решаване на проблема с бежанците намаляват и какви интереси са замесени в този процес?

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1741

Провокация - и Полша и Беларус наричат така сблъсъците на граничния пункт Брузги-Кузница. Полската полиция съобщи за девет ранени служители на реда. Не е ясно колко от мигрантите са пострадали. Варшава отправя обвинения за координирано насочване на групи мигранти от беларуска страна. Властите в Минск не спират да повтарят, че отказът на Полша да приеме бежанците нарушава човешките им права.

Сълзотворен газ и водни оръдия използваха срещу мигранти на границата между Полша и Беларус

Заид не се интересува от геополитика. Той се тревожи за родителите си, които се опитват да преминат от Беларус в Полша. Заид е сирийски кюрд, установил се е в Австрия, а сега чака в майка си и баща си недалеч от граничната зона, където полските власти въведоха извънредно положение.

"Аз съм на 25 километра от моите родители, но не мога да отида и да ги видя. Тежко е, чувството е неописуемо", казва Заид, цитиран от БНТ.

33-годишният Заид знае само, че майка му и баща му са били задържани и разделени. Тя постъпила в болница. Той ѝ дал телефона си. Оттогава няма връзка с него. Бащата има проблеми със сърцето, зрението му е слабо.

"Родителите ми вече искат да напуснат района на границата, независимо къде ще отидат. Това, на което се нагледаха тук през последния месец, те не са го виждали дори и през последните години на война в Сирия", разказва Заид.

Търсенето на по-добър живот се превръща в апатия за групите от стотици мигранти, които дълго чакат на границата.

"Към Ирак, към Европа, към лагера в Минск... не знам къде отиваме. Ние сме като топка, като футболна топка на стадиона. Беларус и Полша. Те ни ритат", каза един от мигрантите.

В тази абсурдна игра Александър Лукашенко упреква Европейския съюз в нарушаване на човешките права - същото, заради което Брюксел не спира да му налага санкции.

Неслучайно мигрантският натиск е насочен към Полша и Литва - съседните страни дават убежище на опозицията, критикуваща режима в Минск. Полша пък не допуска представители на "Фронтекс" по границата, като твърди, че може да овладее кризата със свои сили.

Председателите на Европейската комисия и Европейския съвет не желаят Брюксел да финансира изграждането на солидна гранична стена, обявено от Варшава. Липсата на единна позиция в страните-членки на ЕС спрямо действията на Полша също отлага възможните решения на кризата с бежанците.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1741

Водещи новини

Още новини