Италианският премиер Марио Драги смята за нереалистично връщането към съществуващите по -рано ограничения на бюджетния дефицит на страните от ЕС. Това мнение той изрази на пресконференция, предава TACC.
На 20 март миналата година, поради тежките последици от пандемията, Европейската комисия облекчи ограниченията на бюджетните разходи в ЕС. Преди това решение лимитът на евентуалния бюджетен дефицит беше ограничен до 3% от БВП на страната, а националният дълг – до 60%.
"Връщането към същите правила от миналото ми се струва нереалистично, поне предвид съществуващите финансови структури в Европейския съюз. Мисля, че през следващите месеци Европейската комисия ще предложи как да се постигне споразумение по правилата", каза Драги. Той предположи, че дискусията ще продължи през 2022 г. „Рано е за прогнози“, добави той.
Преди пандемията ЕС и Италия имаха сериозни различия в оценките си за приемлив бюджетен дефицит. По -специално, през 2018 г. Европейската комисия отхвърли предложения от Рим проектобюджет на Италианската република, чийто размер на външния дълг достигна 130% от БВП.
Марио Драги е бивш управител на Европейската централна банка (ЕЦБ) и е се счита за отговорен за спасяването на единната европейска валута по време на системната криза в ЕС. Много анализатори прогнозират, че Драги ще играе водеща роля в ЕС, след като Ангела Меркел напусне поста германски канцлер.
Драги отбеляза също, че смяната на правителството в Германия и пристигането на нов министър на финансите на Федерална република Германия няма да повлияят на позицията на Берлин относно бюджетните правила на ЕС. Според него е трудно да си представим, че най -голямата европейска държава би изградила политика, основана на това кой ще заема отговорна длъжност.
"Изборите в Германия все още не са довели до предложение за състава на правителството. Мнозина казват, че (преговорите) за пакта за стабилност ще зависят от това кой ще стане финансов министър, но това тълкуване ми се струва твърде опростено. Може би има някаква истина в това. Но е трудно да си представим, че голяма европейска държава ще следва политика, основана на (позицията) на финансовия министър, а не на канцлера“, каза Драги.