ЕС трябва да обнови политиката си спрямо Русия, заяви в сряда финансовият министър на Германия и кандидат за канцлер на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Олаф Шолц, цитиран от европейската редакция на Politico.
„Имаме нужда от нов Остполитик (Източна политика)“, каза Олаф Шолц, позовавайки се на стратегията за разведряване от времето на Студената война по отношение на Съветския съюз, предприета в началото на 70-те години от Вили Бранд, канцлера на ГСДП. Шолц, чиито рейтинги за лично одобрение са най-високите от трите кандидати за канцлер, заяви, че е важно за Русия да знае, че Европа говори с един глас.
„Има добра традиция, създадена от Вили Бранд ... за общата сигурност в Европа“, каза Шолц в интервю пред германската международна телевизия Deutsche Welle, като добави, че критериите, установени от Хелзинкската комисия и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) вече сочат в правилната посока.
„Те включват, между другото, ясното изявление, че сме отдадени на идеята, че границите в Европа вече не трябва да се преместват със сила“, продължи той и добави: „Русия наруши това“. Шолц даде да се разбере, че смята анексията на Крим от Русия и продължаващия конфликт в Източна Украйна, където подкрепяните от Русия сепаратисти се опитват да се откъснат от Киев, за сериозни нарушения на международните норми.
„Трябва всеки да замени правото на най-силния с върховенството на закона“, каза той.
Независимо от това, Шолц, чиито шансове да бъде избран за следващ канцлер на Германия значително се подобриха през последните седмици, подкрепи одобрението на неговата партия срещу противоречивия германо-руски проект „Северен поток 2“, въпреки силната съпротива от голяма част от останалата част на Европа.
Шест седмици преди изборите в Германия, въпросът за отношенията с Русия остава една от основните теми в страната. Според проучване, публикувано миналия месец, германците все още са разделени по въпроса - по линия на Студената война. На изток 50 процента заявяват, че искат по-тесни връзки с Русия. На запад само 25 % са казали същото, информира "Фокус".