Литовският парламент днес прие нови законови поправки, насочени към ограничаване на притока на мигранти през границите си, за чието оркестриране обвинява съседна Беларус, предаде БТА, цитирайки АП.
С 81 гласа "за", само глас 1 "против" и 58 "въздържали се", 141-местният Сейм прие законодателни поправки, включващи ускорена процедура, позволяваща по-бърза депортация на мигранти и съкращаваща времето за разглеждане на молбите за убежище от няколко месеца на 10 дни. Поправките, които предотвратяват също свободното движение на мигранти и ограничават правата им бяха силно разкритикувани от правозащитни организации.
Външният министър Габриелюс Ландсбергис каза, че тези мигранти не бягат, "нито от война, нито от глад, а са студенти" в Беларус с дългосрочни визи "и са напълно защитени. Те биват изпращани насилствено като оръжие срещу нас. Трябва да отблъснем атаката", каза Ландсбергис преди да отлети на визита в Турция и Ирак за преговори за репатрирането на мигрантите.
Вътрешната министърка Агне Билотайте каза, че е "вероятно да има още по-голям приток на мигранти. Нашият отговор за справянето с тази криза трябва да бъде бърз, разубеждаващ и единен", каза тя пред парламента.
В съвместно изявление неправителствени организации изразиха тревога, че законовите поправки ще нарушат човешките права, ще позволят задържания за неопределен срок без съдебно постановление и ще ограничат достъпа на НПО до центровете за задържане.