Литва предлага санкциите на ЕС срещу Беларус да бъдат разширени заради прехвърлянето на нелегални мигранти от Азия в Литва. Това заяви днес външният министър на балтийската страна Габриелюс Ландсбергис, който пристигна в Брюксел за среща на висшите дипломати от страните в ЕС, предаде ТАСС.
"Беларус използва нелегалните мигранти като политическо оръжие с цел да ни накара да променим политиката си спрямо Минск. Това не бива да остане без отговор. Призоваваме ЕС да приеме пети пакет от санкции срещу режима на (беларуския президент Александър) Лукашенко", каза Ландсбергис. Тази миграционна атака е проблем не само за Литва, но и за целия ЕС - "това застрашава цялата общност, на чиято помощ и реакция разчитаме", добави министърът.
Литовските граници включват 1070 км от външните граници на Шенгенската зона, съвпадащи с външните граници на ЕС. Границата с Беларус - 679 км, е най-дългата от тези с всички съседни държави. От началото на годината в Литва са задържани 1676 нелегални мигранти, главно от азиатски страни, пристигнали от беларуска територия - 20 пъти повече, отколкото през цялата 2020 г. На 2 юли литовското правителство обяви в тази връзка извънредна ситуация в страната. Литва започна да строи 550-километрова ограда от бодлива тел по границата си с Беларус в петък, след като обвини Минск, че транспортира мигранти от други страни, за да ги изпрати незаконно в ЕС.
В края на май Лукашенко заяви, че Беларус е била бариера срещу прехвърлянето на наркотици и нелегални мигранти в Литва, но с оглед политическия натиск на Запада Минск може да се замисли дали да продължи да го прави. Преди седмица той заплаши да позволи масов приток на мигранти към Европа в отговор на санкциите, наложени от ЕС заради спорните президентски избори през август и последвалите масови репресии на негови политически противници, припомня БТА.