ИКЕА - Франция е глобена с 1 млн. евро за шпиониране на служители

Getty Images
share

Френски съд призна френската дъщерна компания на шведския мебелен гигант ИКЕА за виновна за създаването на сложна система за незаконно шпиониране на стотици служители и кандидати за работа от 2009 до 2012 г., съобщи БНР.

Френското звено на компанията е глобено с един милион евро, а на един от бившите ѝ изпълнителни директори е наложена условна присъда от две години, съобщи „Гардиън“. Френската дъщерна компания на Ikea е обвинявана, че управлява сложна система за шпиониране на служители и кандидати за работа, използвайки частни детективи и полицаи.

Няколко от бившите ѝ ръководители биха могли да бъдат изправени пред  съда. Разследващи публикации на Le Canard Enchaîné и Mediapart разкриха схемата за наблюдение през 2012 г., а магистратите започнаха разследване, след като синдикатът Force Ouvrière подаде правна жалба.

Прокурорите казват, че Ikea France е създала „шпионска система“ във всичките ѝ френски клонове, събирайки информация за личния живот на стотици съществуващи и бъдещи служители, включително поверителна информация за съдимост. След разкритията компанията уволни четирима ръководители, но Ikea France, в която работят 10 000 души, все още е изправена пред глоба до 3,75 милиона евро.

Каква роля имат синовете на Ингвар Кампрад в IKEA след смъртта му

Между 15-те души, които са изправени пред съда, са бивши мениджъри на магазини и изпълнителни директори като бившия изпълнителен директор Стефан Вановербеке и неговия предшественик Жан-Луи Байо. Байо, шеф на Ikea France между 1996 и 2002 г., е глобен с 50 000 евро, след като е признат за виновен за „получаване на лични данни с измамни средства“. Той бе освободен от някои други обвинения, включително за нарушаване на професионална тайна. Адвокатът му Франсоа Сен Пиер заяви пред АФП, че Байо е "шокиран" от присъдата и обмисля обжалване. Групата включва и четирима полицаи, обвинени в предаване на поверителна информация.

Обвиненията включват незаконно събиране на лична информация, получаване на незаконно събрана лична информация и нарушаване на професионалната поверителност, като някои от тях са с максимален затвор от 10 години.

В основата на системата предполагаемо стои Жан-Франсоа Пари, бившият директор на Ikea France по управление на риска. Прокурорите казват, че той редовно е изпращал списъци с имена на частни следователи, общата годишна сметка за което може да достигне до 600 000 евро, според съдебни документи.

IKEA е скрила данъци за €1 млрд. и ядоса ЕК

Съдът разследва практиките на Ikea между 2009 и 2012 г., но прокурорите твърдят, че са започнали близо десетилетие по-рано.

Сред целите е служител в Бордо, „който преди е бил модел за подражание, но изведнъж е станал протестиращ“, се казва в имейл, изпратен от Париж. В друг случай Париж е искал да разбере как служител може да си позволи да кара чисто нов кабриолет BMW. Такива съобщения обикновено отивали при Жан-Пиер Фурсес, шефът на компанията за наблюдение Eirpace. След това той е изпращал поверителната информация на Париж, която според прокурорите е получавал от полицейската база данни STIC с помощта на четирима служители.

Представител на синдиката „Адел Амар“, който беше сред общо 120-те ищци, заяви, че е „доволен“ от резултата от процеса, но нарече наказанията „прекалено снизходителни“. Емануел Дауд, адвокат на Ikea France, призна: „Каквото и да постанови съдът, компанията вече е наказана много строго по отношение на репутацията си“, каза той. Основана през 1943 г., шведската мултинационална компания Ikea за сглобяване мебели и аксесоари, продава продуктите си в около 400 магазина по целия свят.

Водещи новини

Още новини