Броят на хората, подали първа молба за убежище в Германия, се увеличава значително през май в сравнение със същия месец на миналата година, предаде ДПА.
Според статистически данни, публикувани от Федералната служба за миграцията и бежанците, през миналия месец при нея са постъпили 8278 нови молби от хора, търсещи закрила, и 950 последващи молби.
Година по-рано броят на подадените първи молби е бил значително по-малък, 3777, но тогава и ограниченията за пътуване заради коронавирусната пандемия бяха много по-строги.
Най-голямата група сред подалите молба през май тази година са сирийците с 3776 молби, 1594 са от Афганистан, а 651 от Ирак. През 2020 г. първа молба за убежище в Германия са подали 102 581 чужденци. Сред тях има 26 520 молби за деца на възраст под 1 година, които са родени в Германия.
Консервативният политик Матиас Миделберг предупреди, че тези числа може да нараснат с оглед на това, че все повече хора се опитват да достигнат Италия и Испания през Средиземно море от Северна Африка.
"В много от случаите тук става дума за икономическа миграция, а вече не за хора, бягащи от някаква опасност", заяви той. Повечето от тези хора по думите му не биха имали шанс да получат убежище според правилата в Германия.
По данни на Върховния комисариат на ООН за бежанците 15 процента от хората, дошли с лодки в Италия през първите четири месеца на тази година, са тунизийци, 13 на сто са граждани на Кот д'Ивоар, а 10 процента са от Бангладеш.
От достигналите Испания през 2020 г. особено много са алжирците и мароканците според информацията на Обединените нации. Това означава, че те са дошли от страни със сравнително нисък дял на признаване на право на бежански статут на идващите от тях.
Затова трябва да се намерят решения, които да не разчитат само на преразпределение, каза Миделберг, предаде БТА.
Италия и Испания трябва да получат финансова и кадрова подкрепа за създаване на приемни центрове, за да бъде подпомогнато ускоряването на процедурите за разглеждане на молбите за убежище - и ако няма одобрение за предоставяне на закрила, да следва репатриране, заяви той.