Швеция е разтревожена че е в челото по брой на жертви на огнестрелни оръжия в Европа

gettyimages
share

За по-малко от десетилетие Швеция стана европейската държава с най-голям брой смъртни случаи от огнестрелно оръжие, изпреварвайки източноевропейските държави и Италия. Причината е нарастването на разчистването на сметки между престъпни банди, се казва в публикуван днес доклад, съобщи БТА.

Докато по-голямата част от европейските държави от 2000 г. насам се наблюдава спад на жертвите на огнестрелни оръжия, в скандинавската държава има обратна тенденция и тя е начело на европейската класация, направена от шведския Съвет за предотвратяване на престъпността (СПП).

Днес Швеция се намира много високо в класацията с около четирима убити на милион население, при средно 1,6 за Европа. В никоя друга държава от изследването не се наблюдава увеличение, сравнимо с това в Швеция, се отбелязва в доклада. Последните пълни данни за периода 2014-2017 г. поставят Швеция на второ място в ЕС след Хърватия и преди Латвия, според СПП.

Италианската полиция конфискува оръжия и нацистки знамена от крайнодясна група

През 2018 г. страната излиза на първо място, но подреждането на държавите за тази година не е окончателно. Увеличаването на смъртните случаи, предизвикани от огнестрелно оръжие, е тясно свързано с престъпни структури в проблемни квартали, подчертава институцията, която посочва, че тенденцията за увеличение е главно след 2013 г.

През последните години шведската полиция и правителството в Стокхолм биха тревога за тревожното увеличение на престрелките и други видове силово уреждане на сметки, приписвани на влиянието на няколко десетки мафиотски кланове. През 2020 г. в Швеция са регистрирани повече от 360 инцидента, свързани с огнестрелно оръжие, жертвите са 47, а ранените - 117 - рекордно равнище, според полицията.

Според СПП броят на жертвите е нараснал повече от два пъти за десетилетие и в момента представлява 40 на сто от смъртните случаи в страната. Показателно е, че сред жертвите преобладават лица на възраст 20-29 години. Рязкото изкачване на Швеция в тази печална класация предизвика през последните години широк дебат в страната. Шведите бяха потресени, че изпреварват в тази област държави като Франция, Италия и балтийските републики.

От 2019 г. насам социалдемократическото правителство прие поредица от мерки, но резултатът не е еднопосочен. Швеция не трябва да свиква с това. Трябва да обърнем тенденцията, каза днес вътрешният министър Микаел Дамберг. Консерваторите от Умерената коалиционна партия - най-голямата опозиционна сила в страната, нарекоха класацията "срам за Швеция", а лидерът на крайнодясната партия "Шведски демократи" Пер Ими Окесон обвини изпълнителната власт, че е "капитулирала".

Водещи новини

Още новини