ЕС подкрепя България и Чехия по повод действията на Русия

Getty images
share

В Деня на храбростта и празник на Българската армия в Брюксел се състоя редовно заседание на Съвет "Външни работи/Отбрана" на ЕС. От името на България участва Ася Цветанова, представител в Комитета по политика и сигурност на ЕС, съобщи Постоянното представителство на България в Брюксел.

Министрите на отбраната на ЕС обсъдиха Стратегическия компас, ситуацията по сигурността в региона на Сахел, Мозамбик и Украйна, както и Плана за действие по синергията между гражданската, военната и космическата индустрии. В рамките на работен обяд те разговаряха с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Сутрешната сесия започна със заседание на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана. България открои ролята на Агенцията за развитието на новите инициативи на ЕС в областта на отбраната, важно значение сред които има Годишният координиран преглед на отбраната, насърчаващ по-тясното взаимодействие между държавите членки. Отбеляза необходимостта от установяване на обща политическа рамка на инициативите на ЕС в областта на отбраната с цел постигане на синергичен ефект и взаимно допълване, което ще допринесе за изграждане на обща стратегическа култура в областта на сигурността и отбраната, пише в съобщението.

МВнР: НАТО изрази солидарност с България по повод дестабилизиращите действия на Русия

Работата на министрите продължи с обсъждане на Стратегическия компас - разработван понастоящем нов стратегически документ на ЕС в областта на сигурността и отбраната, който ще включва 4 клъстера за общи действия: управление на кризи, устойчивост, партньорства и способности. "България разглежда управлението на кризи като ключов аспект на общата външна политика и политика на сигурност на ЕС. Мисиите и операциите на ЕС и новите инициативи в областта на отбраната засилват ролята на ЕС като глобален доставчик на сигурност.

Същевременно, ЕС следва да запази фокуса си върху подкрепата за стабилността и сигурността на държавите от непосредственото съседство - Западни Балкани, Източно партньорство и Южно съседство - с цел укрепване на тяхната устойчивост", подчерта в своето изказване българският представител.

Борел: ЕС трябва да може да действа навреме, ако иска да бъде геополитическа сила

Тя се спря също на необходимостта от по-тясна координация и сътрудничество с НАТО и други важни организации и партньори. Открои значението на интегрирания подход, както и необходимостта от укрепване и на гражданските аспекти като важен аспект на цялостния подход на ЕС за справяне с кризи. По време на работния обяд с генералния секретар на НАТО беше обсъдено съвместното сътрудничество в театрите на операции от взаимен интерес за двете организации - Ирак, Афганистан, Централното Средиземноморие (Операция "Ирини" на ЕС и Операция "Морски страж" на НАТО) и Босна и Херцеговина (Операция "Алтея"). ЕС и НАТО поставят взаимодействието помежду си на стратегическо ниво в една сложна геополитическа среда. През последните години двете организации задълбочават все повече отношенията си чрез общи действия в областта на сигурността и отбраната.

Цветлин Йовчев: Руските шпиони у нас са действали небрежно и арогантно

Министрите на отбраната проведоха и заседание на Направляващия борд на Сателитния център на ЕС (САТЦЕН), по време на което очертаха насоките за неговото бъдещо развитие в подкрепа на процесите на вземане на решение по линия на общата външна политика и политика на сигурност и в планирането и провеждането на мисии и операции на ЕС. България открои ролята на САТЦЕН като важен инструмент на ЕС за изпълнение на целите и приоритетите в областта на външната политика и политиката на сигурност със значителна добавена стойност, като подкрепи високата политическа амбиция за по-нататъшното развитие на Центъра. Изтъкна значението на засилване на инвестициите в развитието на способности в космическата област с акцент върху новите технологии като изкуствен интелект, квантови компютри, обработка на големи масиви от данни.

Съветът прие решения за участие на Канада, Норвегия и САЩ в проекта "Военна мобилност" на Постоянното структурирано сътрудничество (PESCO) на ЕС. Министрите на отбраната на ЕС единодушно изразиха солидарност с Чехия и България по повод дестабилизиращите действия на Русия на тяхна територия. България изрази благодарност за подкрепата и солидарността на Върховния представител Жозеп Борел и партньорите в ЕС, се допълва в съобщението.

Водещи новини

Още новини