Естония призна океанограф, работил в обект на НАТО, за виновен в шпионаж в полза на Китай. Това е първият подобен случай в страната, който не е свързан с Русия, отбелязва АФП.
Съд в Талин е постановил в началото на март присъда от три години затвор за Тармо Коутс. Процесът е бил воден при закрити врати, става ясно от съобщение в "Държавен вестник".
От 57-годишния експерт по океанография, работил в Техническия университет в Талин, са били конфискувани 17 000 евро.
От 2006 г. той е бил член на научния комитет на центъра за подводни изследвания на НАТО, намиращ се в Италия. Изследванията на центъра се използват от военните кораби и подводници на алианса. Океанографът е работил и за естонското министерство на отбраната.
Говорителка на съда отказа да коментара случая, отбелязва АФП. Но според решението, публикувано в Държавен вестник, експертът е бил признат за виновен в шпионаж и членуване в неконституционни организации, целящи да навредят на Естония.
Александър Тoтс, заместник директор на естонската Служба за вътрешна сигурност, заяви пред американската медия "Дейли бийст" и балтийския информационен сайт Делфи, че океанографът е бил вербуван през 2018 г. от китайското разузнаване, действащо под прикритието на център за анализи, но не е разкрил никакви държавни тайни, нито информация, засягаща НАТО, преди да бъде арестуван през септември миналата година.
"Ученият е бил мотивиран от традиционните човешки слабости, като пари и нужда от признание", добави Тотс.
Освен Коутс е бил арестуван и още един човек, но той още не е осъден.
В годишния си доклад, публикуван миналия месец, естонската служба за външно разузнаване заяви, че Китай представлява нарастваща опасност. В него се предупреждава, че Пекин води дейността си под прикритието на центрове за анализи и подчертава, че азиатският гигант се опитва да се наложи като световен лидер в океанографията.