Исторически момент: Настъпи краят на сагата Брекзит

Pixabay
share

Краят на сагата Брекзит вече е факт с изтичането на преходния период и влизането в сила на споразумение за бъдещите отношения между Обединеното кралство и Европейския съюз. Четири години и половина след референдума, на който 52 процента от британците гласуваха за напускане на ЕС, разводът вече е официален и окончателен.

Обединеното кралство, което напусна официално ЕС на 31 януари 2020 г., спира от днес да прилага европейските правила, напуска единния пазар, митническия съюз и други институции като студентската обменна програма "Еразъм", но запазва достъпа си до пазар с 450 милиона потребители, съобщи Асошиейтед прес.

Нови правила: Какво се променя за българите след Брекзит?

И двете страни казват, че това е шанс да се отвори нова страница в отношения, изградени по време на възстановяването на Европа след Втората световна война, в които обаче Великобритания, присъединила се към европейската общност през 1973 г., често беше неохотен участник в една все по-тясна политическа и икономическа интеграция, отбеляза Ройтерс.

Договореното на Бъдни вечер споразумение цели да избегне икономически шок, какъвто неминуемо щеше да има при евентуален Брекзит без сделка, с тежки последици за стокообмена, възлизащ на близо един трилион долара.

"Това бе дълъг път. Време е да оставим Брекзит зад гърба си. Бъдещето ни е в Европа", написа в "Туитър" председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен вчера след церемонията по подписването.

"Това не е край, а начало на прекрасни отношения между Обединеното кралство и нашите приятели и партньори от Европейския съюз", увери британският премиер Борис Джонсън, след като парафира документа от 1246 страници и вдигна палци във въздуха пред камерите.

ЕС подписа търговското споразумение с Великобритания

После продължи в по-шеговит тон, обръщайки се към репортерите: "Знам какъв въпрос си задавате всички - дали съм го прочел. Отговорът е "да". Това е отлична сделка за тази страна, но също така и за нашите приятели и партньори".

Документът бе ратифициран снощи от двете камари на парламента и бе одобрен от кралица Елизабет Втора.

Споразумението между Великобритания и ЕС получи кралско одобрение

Сделката, която предвижда да няма мита и квоти в двустранната търговия, трябва да бъде ратифицирана и от Европейския парламент. Това се очаква да стане през март, а дотогава Европейската комисия предвижда разпоредбите й да се прилагат временно.

Водещи новини

Още новини