В Гибралтар Брекзит поражда опасения за най-лошото

Pixabay
share

С типичните си британски червени телефонни кабини, с пъбове, предлагащи традиционните "риба и пържени картофки" и с безмитните си продукти британският анклав Гибралтар, намиращ се в южната част на Иберийския полуостров, привлича тълпи от туристи. Но докога?

Съществува риск свободното придвижване на пътници, които за момента минават безпрепятствено границата, отделяща анклава от Испания, да бъде преустановено с напускането на Великобритания на единния пазар на Европейския съюз на 31 декември, пише БТА.

Точно това безпокои търговците на "Мейн стрийт", главния пешеходен булевард на Гибралтар със своите сгради с фасади, покрити с португалски керамични плочки, старомодните си кепенци и балконите от ковано желязо: бизнесът им може да пострада от засиления контрол, какъвто ще бъде въведен на новата граница между Обединеното кралство и Европейския съюз.

"Смятам, че това ще демотивира хората да посещават Гибралтар", смята 41-годишният бижутер Прем Махтани, чието семейство държи четири магазина, зависими от туризма в Гибралтар.

Наред с хазарта и банковите преводи в офшорни сметки, туризмът е един от стълбовете на икономиката на Гибралтар, анклав с 34 000 жители, оспорван от Испания, и който е един от най-проспериращите райони в Европа.

Този пристанищен град на входа на Средиземно море приема около 10 милиона посетители всяка година, повечето от които си заминават на същия ден, след като са преминали границата под сянката на прочутата Скала, гигантска скала от варовик, чиито бели склонове се издигат на повече от 400 метра над морското равнище.

Брекзит: ЕК предлага целенасочени извънредни мерки за подготовка за евентуален сценарий без споразумение

Освен това около 15 000 трансгранични работници, жители на Испания, идват на работа всеки ден в Гибралтар, където съставляват половината от наемните работници в анклава.

С площ от едва 6,8 квадратни километра, Гибралтар трябва да внася всички необходими хранителни продукти, процес, който ще отнема повече време, ако се засили административният контрол по границата.
Това са причините, обясняващи защо през 2016 г. близо 96 процента от гласоподавателите в Гибралтар гласуваха за оставане на Обединеното кралство в ЕС, докато на референдума във Великобритания привържениците на Брекзит спечелиха на национално ниво с 52 процента от гласовете.

Водещи новини

Още новини