Германски градове се готвят за последиците от изтеглянето на американски войници

Getty Images/Guliver
share

Едно със сигурност му е ясно на търговеца на автомобили Карл Мец след обявеното миналата седмица изтегляне на войници: "Ако войниците напуснат Шпангдалем, ще затворим магазина". "Това ще е пълен крах. Няма да има работа, нищо няма да има", казва Мец, който продава автомобили на военни и служители в армията на САЩ, базирани в близката военновъздушна база.

И много от съседите му, живеещи край американската ВВС база в Шпангдалем, в западногерманския регион Айфел, са силно обезпокоени за своите работни места и клиенти, но и за приятелствата и германско-американските отношения, пише ДПА, цитирана от БТА.

Въоръжените сили на САЩ казват, че планират да прехвърлят от Шпангдалем в Италия ескадрила от изтребители "Ф-16", включително гарнизона, обслужващ персонал и техници. Ескадрилата от над 20 самолета, които подпомагат ВВС на САЩ и НАТО в мисии по света, е сърцето на военновъздушната база и нейните 4000 войници. Изтеглянето е шок за региона.

Бавария разкритикува решението на САЩ да изтеглят войски от Германия

В базата живеят близо 11 хиляди души, вкл. роднини. Около 800 германски граждани работят на военното летище. Освен ескадрилата в базата има и транспортна част.

Прехвърлянето ще засегне най-малко 2000 войници и техните семейства, казва Манфред Роденс, кмет на Шпайхер, общината, към която принадлежи Шпангдалем. По думите му "това е тъжно и ирационално, непонятно решение, взето от чудата личност".

Според Роденс плановете са безсмислени. През последните пет или шест години в базата са били инвестирани около 400 милиона долара, вкл. за дентална клиника, училища, детски градини и фитнес център. Наскоро и светлините на полосата за кацане са били подновени с най-модерните в Европа, казва Роденс. И ако ескадрилата бъде преместена в Италия, базата ще бъде поставена на "на пауза". "Но тя винаги ще бъде в готовност да поеме друга служба в защита на американците", добавя той.

Засега обаче това звучи като пожелателно мислене от страна на кмета. Слухове за планирано изтегляне на американски войници от Германия се носят вече повече от година. Мнозина не вярваха, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще продължи в тази посока. Но от сряда това е сигурно. Идеята за намаляване с една трета на 36-те хиляди американски войници, базирани понастоящем в Германия, е на масата, макар още да няма график. Вероятно войниците в Шпангдалем ще са първите, които ще си тръгнат. Преместването на 20 самолета изглежда относително лесно от логистична гледна точка, особено след като в Италия вече има необходимата инфраструктура.

В южния град Щутгарт, откъдето ще бъдат прехвърлени два командни центъра за Европа и Африка, изтеглянето не е толкова предстоящо. Няма избрано ново място за командния център за Африка, тепърва предстои и изграждането на новия Европейски център в Монс.

Освен това икономическите последици за богатия град Щутгарт се очаква да не бъдат толкова тежки, колкото за по-слабо развития район Айфел. Кметът на Щутгарт Фриц Кун нарича плановете "наказание".

Но някои одобряват напускането на войските. За щутгартската асоциация на наемателите това може да бъде възможност за справяне с недостига на жилища. "Ако американците имат такава идея, няма защо да плачем и да скърцаме със зъби", казва председателят на асоциацията Ралф Гасман. По думите му в Щутгарт не достигат около 30 хиляди жилища.

Строи се нова станция на метрото "Щутгарт 21" и се освобождават около 80 хектара строителни терени, на които могат да бъдат изградени 7500 апартамента. А площта в града, заета от военните, е даже по-голяма - 180 хектара потенциална строителна площ. Освен това, казва Гасман, военните структури и командните центрове не са в градския център.

Но недостигът на жилища не е проблем за третото място, засегнато от изтеглянето на военните - баварския град Вилзек. Повече от 5500 войници и 9000 техни роднини ще напуснат Вилзек, което е огромна промяна в живота на малкия град. Без войниците населението на града ще се свие до 6000. Военните и техните семейства пазаруват в града, мнозина от местните жители работят за армията на САЩ. През десетилетията са се родили много приятелства и даже семейства.

Вашингтон изтегля 11 900 военни от Германия

Кметът Ханс-Мартин Шертъл казва, че полигонът във Вилзек е наричан във военните среди на САЩ "същинско бижу". И той не може да разбере защо сега част от базата трябва да бъде разрушена.

Тук също са инвестирани много пари през последните години - в стрелковия полигон и друга инфраструктура. Даже някои строителни работи още не са приключили. Под вид на заплати, наеми и договори за строеж учебната военна база допринася с около 700 милиона евро годишно за местната икономика. Например туристическата агенция срещу кметството се е специализирала в пътувания до САЩ. Ако войниците бъдат изтеглени, това ще е "катастрофа", казва мениджърът Хелга Шисъл. Нейни клиенти са главно местни хора и американци, които искат да резервират полети до САЩ. Тя изразява надежда, че решението ще бъде отменено, защото смята базата за много важна. "Вилзек живее от нея", казва тя.

Водещи новини

Още новини