Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел заяви в петък, че Китай "несъмнено е станал по-мощен, но и донякъде самотен", тъй като се насочи към статута на глобална суперсила, съобщава БНР.
От друга страна, САЩ и Европа са "политически братовчеди", които споделят ангажимент за политически плурализъм, права на личността, свобода на медиите, проверки и баланси, докато Пекин не отстоява тези принципи, особено по отношение на Хонконг и Синдзян (Синдзян-уйгурския автономен регион), отбеляза той в свой блог пост в петък на тема: "Китай, САЩ и нас".
"Въпреки че някои решения, взети от Вашингтон, имат едностранно естество, без да се консултират с ЕС и понякога са вредни по същество за интересите на Европейския съюз, европейските лидери са съгласни със САЩ по много въпроси относно Китай", посочи Борел.
"Всеки ден наблюдаваме задълбочаване на напрежението между САЩ и Китай със сблъсъци по различни въпроси. Позициите се втвърдяват както във Вашингтон, така и в Пекин", отбеляза европейският върховен представител.
Жозеп Борел твърди, че "това стратегическо съперничество между САЩ и Китай вероятно ще бъде доминиращия организиращ принцип за глобалната политика, независимо кой печели следващите президентски избори в САЩ".
"В този контекст трябва да сдържаме нервите си и да изграждаме собствен подход на ЕС", заключи Борел.