Британските депутати дадоха с исторически вот след три години и половина на криза, окончателното си одобрение за законопроекта, който ще позволи на Обединеното кралство да напусне ЕС на 31 януари, предаде Франс прес.
Камарата на депутатите, доминирана от консерваторите на премиера Борис Джонсън, прие текста с 330 срещу 231 гласа.
След като мине през Камарата на лордовете следващата седмица и след това получи одобрението на кралицата, текстът, който превръща в закон споразумението за Брекзит, договорено с Брюксел, остава да бъде ратифициран от Европейския парламент на 29 януари - два дни преди съдбоносната дата.
Излизането на Великобритания от Европейския съюз е политическа цел, подкрепяна от британски политици, групи по интереси и известни лица още от присъединяването на страната към Европейската икономическа общност през 1973 г. Процесът става популярен с английската комбинирана дума брексит (също и брекзит, брегзит) (на английски: brexit, от Britain и exit), с буквалното значение „изход на Британия“.
На 20 февруари 2016 г., след приключване на преговорите с Европейския съюз за статута на Великобритания в него, британският министър-председател Дейвид Камерън насрочи провеждането на референдум относно членството на кралството в Съюза за 23 юни 2016 г. А на 29 март 2017 г. британският посланик в ЕС Тим Бароу връчи на председателя на Европейския съвет Доналд Туск писмо, подписано от британският министър-председател, с което започна процесът по излизането на Обединеното кралство от общността.
Брекзит на няколко пъти бе отлаган, но окончателно се очаква той да се случи до 31 януари 2020 година.