В Полша: Санкционират съдиите, противопоставящи се на съдебната реформа

Pixabay
share

Долната камара на полския парламент Сеймът прие днес породил полемика законопроект, който позволява да се санкционират съдиите, противопоставили се на съдебната реформа, в която опозицията съзира риск за правовата държава, предадоха световните агенции.

Законопроектът беше приет след оживени пленарни дебати вчера и днес с 233 гласа "за" и 203 гласа "против". 10 депутати се въздържаха. Вотът стана броени часове, след като Европейската комисия призова Варшава да отмени временно прилагането на този тест и да се консултира с международни експерти.

Европейският съвет по общи въпроси ще се занимае с Унгария и Полша

Законопроектът беше бързо подготвен от консервативната партия Право и справедливост, която е на власт в Полша. Той бе изготвен като реакция на решенията на Съда на Европейския съюз и на полския Върховен съд, които поставиха под въпрос част от породилите полемика съдебни реформи.

Според полския министър на правосъдието Збигнев Жорбо законопроектът защитава и възстановява нормалното състояние на полското правосъдие.

Още при публикуването му законопроектът породи ожесточени критики в юридическите среди, които се обезпокоиха за независимостта си. Законопроектът предизвика и големи протести. Парламентарни юридически експерти също изразиха резерви към него.

Законопроектът в резултат на това бе променен, но все още заплашва с изключване на съдии от Върховния съд, оспорващи компетентността на магистратите, назначени от орган, смятан от опозицията за политизиран.

Полският президент прикани депутатите към единство в реч на първото заседание на Сейма след вота

Няколко часа преди гласуването днес, заместник-председателката на ЕК отговаряща за правовата държава Вера Йоурова отправи предупреждения към полските лидери във връзка с нормативния акт. В писмо до полския президент, полския премиер и до председателката на полския парламент, Йоурова, насърчава силно полските власти да се консултират с Венецианската комисия към Съвета на Европа, натоварена с въпросите за правовата държава, относно проектозакона и прикани всички институции да не продължават с процедурите по новия проектозакон, преди да са извършили нужните консултации с политическите партньори.

От своя страна говорителят на Върховния комисариат на ООН за правата на човека Рупърт Колвил изрази днес в Женева безпокойството си относно законопроекта, който рискува, според него, да накърни независимостта на правосъдието в Полша.

По време на парламентарните дебати преди гласуването на проектозакона, омбудсманът на Полша Адам Боднар каза, че той нарушава конституцията и базовите права на правовата държава. Боднар заяви, че този закон ще подчини окончателно съдилищата и съдиите в Полша на контрола на законодателната и изпълнителната власт.

Миналата сряда хиляди поляци протестираха в около сто града в Полша срещу проектозакона. Във вторник пък Върховният съд официално заяви, че законопроектът рискува в крайна сметка да предизвика излизането на Полша от ЕС. Председателката на Върховния съд Малгожата Герсдорф сравни проекта на нормативния акт с този, с който комунистическият режим на генерал Ярузелски през 1981 г. налага военно положение и подчинява всички институции, по-специално съдилищата, на политическата власт.

Сега предстои законопроектът на бъде обсъден в горната камара на полския парламент, която може да внесе промени в него. Това може да продължи около месец. Там консерваторите нямат абсолютно мнозинство. Но последна дума по въпроса ще има долната парламентарна камара, на която горната не е в състояние да се противопостави.

Водещи новини

Още новини