Европейската комисия засега отказа да се ангажира с коментар за информациите, че румънският външен министър е предявил териториални претенции към България, предаде БНР.
От ЕК обаче припомниха, че всякакви териториални спорове задължително се решават между държавите, преди те да бъдат приети в Европейския съюз.
Говорителят по въпросите на разширяването Петер Стано заяви: Всички страни-кандидатки, които са включени в процеса на разширяване, знаят много добре, че едно от условията към тях е - да си изяснят всички проблеми със съседите си.
Регионалното сътрудничество и постигането на споразумение със съседните държави са много важна част от присъединителния процес. Това каза Петер Стано, но не коментира дали при това положение, са допустими териториални претенции на една държава-членка към друга.
По повод коментари за „положението на румънското малцинство в България” министърът на външните работи Николай Младенов заяви: "Както неведнъж съм подчертавал, правата на всички граждани в Република България се спазват стриктно, съобразно с разпоредбите на българската Конституция. Те са именно граждански, а не основани на техния етнически произход. В България съжителстват много и различни етноси, които могат да се заявяват като такива и имат равни права на вероизповедание, труд и достъп до образование. Що се отнася до българските граждани от румънски етнически произход, които впрочем според последното преброяване са 891 души, те имат свое училище и църква, които функционират традиционно у нас. На последното съвместно заседание на двете правителства в Букурещ бяха обсъдени широк кръг от въпроси от взаимен интерес, сред които не фигурираше темата за „състоянието на румънското малцинство”.