В ООН обезпокоени от приетия в Италия нов закон срещу НПО-та

gettyimages (архив)
share

Върховният комисариат за бежанците към ООН изрази днес безпокойство относно приетия нов италиански закон срещу неправителствените организации, чиито кораби прибират мигранти в Средиземно море, предаде БТА, цитирайки АФП.

Текстът беше приет от Камарата на депутатите и от Сената на италианския парламент и предоставя на вътрешния министър Матео Салвини разширени правомощия за забрана на достъпа до италиански води на кораби, спасили мигранти, за конфискация на корабите на неправителствените организации и за налагане на глоби на техните капитани, които могат да достигнат до 1 милион евро. Предстои законът да бъде подписан от президента Серджо Матарела.

"Налагането на глоби или на други наказания на капитаните рискува да разубеди или да попречи на частни кораби да извършват спасителни операции в морето, в момент когато европейските страни на практика вече не са ангажирани с усилията за спасяване в централното Средиземноморие", се казва в изявление на Върховния комисариат за бежанците.

В него се отбелязва, че неправителствените организации играят "безценна роля" в спасяването на бежанци и мигранти, които се опитват да прекосят морето, за да стигнат до европейските брегове. "Ангажиментът и човечността, които ги мотивират, не трябва да бъдат криминализирани или стигматизирани", се допълва в изявлението.

Върховният комисариат добавя, че е против това спасените мигранти да бъдат връщани в Либия, която не е сигурна страна. В изявлението на агенцията на ООН се отправя призив към европейските страни да се договарят за приемането на спасените мигранти. Но на среща миналия месец в Хелзинки вътрешните министри на страните членки на ЕС не успяха да се разберат за такъв механизъм за солидарност.

Водещи новини

Още новини