Хиляди пластмасови торбички бяха извадени този месец от морето край гръцкия остров Андрос от екип водолази и защитници на околната среда. Те описаха това, което са открили, като "риф от пластмасови корали", съобщава БТА.
Моретата, замърсени с пластмасови отпадъци, станаха един от най-шокиращите световни символи на вредата, нанасяна на планетата от човека.
"Беше много страшно за гледане", каза Анабела Рос, доброволец водолаз в Иджиън рибрийт, група, основана през 2017 г. за почистване на морското дъно и бреговата линия. "Това наистина ме шокира и мисля, че наистина ще шокира всеки, който го види."
Средиземно море е сред моретата с най-високи нива на замърсяване с пластмаси в света, съобщи в свой доклад Световният фонд за дивата природа през юни. Гърция произвежда около 700 000 тона пластмасови отпадъци годишно, или около 68 килограма на човек, се посочва в доклада. Около 11 500 тона попадат в нейните морета всяка година и близо 70 процента от тях се връщат отново на бреговата линия, която е една от най-дългите в света.
Предполага се, че замърсяването на морето около Андрос е започнало през 2011 г., когато пороен дъжд е предизвикал свличане на незаконно сметище, по-голямата част от което паднала в морето. Водолазите от Иджиън рибрийт изскубват сини, черни и жълти пластмасови торбички, оплетени в скалите и полюшващи се между рибите.
Това е "като рая на Карибско море, където навсякъде намирате коралови рифове във всички цветове. Тук е съвсем същото, но вместо корали са торбички", казва Рос. Екипът е успял да почисти само малка част от пластмасовите отпадъци, които е открил, казва тя.
Те са извлекли и 300 килограма изоставени рибарски мрежи, известни като "призрачни мрежи", край Андрос и в друга операция през юни край Саламина, малък остров близо до Атина. "Ако хората се чудят къде изчезват отпадъците им, ние ги виждаме всеки път, когато влезем под водата", казва Рос.