Лекари в Рим предупреждават за възможни рискове за здравето, причинени от препълването на контейнерите с боклук по улиците на града, в момент когато италианската столица се бори с нова криза с боклука, изострена от летните горещини, съобщава БТА.
Извозването на боклука е десетилетен проблем за Вечния град. Рим остана без достатъчно голямо сметище, което да може да поеме 1,7-те милиона тона боклук, които се изхвърлят в италианската столица всяка година, откакто сметището Малагрота бе затворено през 2013 г.
Няколко кмета по ред от различни партии се оказаха неспособни да решат проблема с боклука в Рим, който драматично напомни за себе си, откакто Вирджиния Раджи от популисткото Движение "Пет звезди" стана кмет на града преди три години. Администрацията на Раджи среща разочарование и гняв от страна както на туристите, така и на жителите на Рим, заради купищата боклуци, които застрашават живота на хората и петнят имиджа на града. "Според мен станахме като в Третия и Четвъртия свят", каза жителката на Рим Росана Франца и добави: "Раджи трябва малко да се поразходи тук. Защото в нейния квартал, в който съм била, всичко е наред." Различни животни като кучета, котки и дори чайки създават сериозни рискове за здравето, защото ровят в боклука и разпространяват бактерийни инфекции чрез екскрементите и урината си, каза доктор Роберто Волпе от Националния изследователски институт.
"Най-големият риск за нас е когато си изхвърляме боклука", каза Волпе и добави: "Има риск да пренесем заразата в дома си. Затова е важно да си мием ръцете след това." Представителите на градските власти, които често спорят как да бъде решен проблемът, са единодушни само за едно: проблемът с боклука се нуждае от дългосрочно решение.