Папа Франциск обяви днес за светци две от най-спорните фигури на Католическата църква от ХХ век - убития салвадорски архиепископ Оскар Ромеро и папа Павел Шести, който бе начело на Римокатолическата църква в един от най-бурните й периоди и утвърди съпротивата й срещу контрацептивите, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Церемонията по канонизирането им се състоя на площад "Свети Петър" в присъствието на десетки хиляди вярващи. На нея бяха обявени за светци и още петима души, не толкова известни, родени в Италия, Германия и Испания през 18 и 19 век.
Ромеро бе убит от десни наказателни отряди по време на литургия през 1980 г., а Павел Шести ръководеше католическия свят по време на по-голямата част от Втория ватикански събор (1962-1965), който модернизира Църквата.
И двамата бяха спорни фигури в Католическата църква и извън нея. И двамата бяха по-скоро плахи като характер, но влязоха в историята вследствие на резките политически и социални промени през ХХ век, и двамата имаха трайно влияние върху сегашния папа Франциск, първия от Латинска Америка, отбелязва Ройтерс.
В проповедите си Ромеро често порицаваше репресиите и бедността. Той беше застрелян на 24 март 1980 г. в болничен параклис в Салвадор. Убийството му беше едно от най-шокиращите в дългия конфликт между поредица от подкрепяни от САЩ правителства и леви бунтовници, при който десни сили и т.нар. батальони на смъртта отнеха живота на хиляди. Смяташе се, че ликвидирането на Ромеро е било наредено от майор Роберто д'Обюсон, основател на дясна партия. През 1992 г. той умря от рак.
Ромеро постоянно порицаваше насилието на салвадорските военни и паравоенни сили срещу мирни граждани и призоваваше международната общност да сложи край на потисничеството.
Във войната в Салвадор между левите бунтовници и подкрепяната от САЩ армия загиват 75 000 души и 8000 са обявени за безследно изчезнали. Ромеро става икона за бедните в Латинска Америка. Обявяването му за светец обаче се сблъсква с твърда съпротива във Ватикана и от влиятелни консерватори в латиноамериканската църква, които се опасяват от прекаленото политизиране на образа му. Затова процесът за канонизирането му отнема десетилетия, но папа Франциск го ускорява след избирането си през 2013 година. През 2015 г. Ватикана обяви, че Ромеро е умрял като мъченик, убит с омраза заради вярата си. Папата подчерта, че "мъченичеството му е продължило (дори след смъртта)", защото е бил охулен дори от братята си свещеници и епископи.
Папа Павел Шести е бил стеснителен човек, наричан "папата Хамлет" заради своята нерешителност и възгледите си за живота като страдание. Той довършва Втория ватикански събор, започнат от неговия предшественик, и прилага реформите му. Избран е през 1963 г. и умира през 1978 година.
Франциск често цитира папа Павел Шести, показвайки, че държи на реформите на събора, който позволява литургията да се произнася на местните езици, вместо на латински. Освен това на този събор се обявява зачитане на другите религии и започва важен процес на помирение с евреите. Ултраконсерваторите в Католическата църква и до днес не признават решенията му и обвиняват папа Павел Шести за началото на процес, който смятат за упадък на традицията.
Въпреки многото си реформи Павел Шести е известен преди всичко с енцикликата си от 1968 г. "За човешкия живот", която утвърждава забраната на средства, които могат да попречат на предаването на човешкия живот. Това е едно от най-спорните решения на Католическата църква през 20-и век и често се пренебрегва от католици, отбелязва Ройтерс.
Освен това папа Павел Шести става първият папа в новата история, извършил посещение извън Италия. С него започва практиката, станала синоним на папската институция. Той е и третият папа, когото Франциск обявява за светец от 2013 г. насам.
Павел Шести е и ментор на Ромеро, на когото е преподавал в Рим. Двамата поддържат кореспонденция до смъртта на папата, отбелязва Франс прес.