Германският канцлер Ангела Меркел днес обяви, че се противопоставя на отмяната на европейските санкции срещу Русия, тъй като няма напредък в мирния процес в Източна Украйна, предаде БТА, цитирайки АФП.
"Няма да обмисляме отмяната на санкциите срещу Русия докато споразуменията от Минск не бъдат приложени или не бъде постигнат напредък", обяви Меркел пред журналисти по време на посещение в столицата на Литва. Минските споразумения, подписани през 2015 г. с подкрепата на Германия и Франция, позволиха да бъдат ограничени насилието и зоната на конфликта, отнел досега живота на повече от 10 000 души в Източна Украйна.
На съвместна пресконференция с лидерите на трите балтийски републики, Меркел каза, че "мирът и териториалната цялост на Украйна остават важна тема за всички ни тук". Канцлерът направи изявлението си ден след като Съветът на ЕС реши да продължи до 15 март 2019 г. санкциите, наложени на повече от 150 руски физически лица и бунтовнически лидери в Източна Украйна заради ролята им в конфликта.
Запитана за проекта за газопровод "Северен поток 2", който трябва да свързва Русия с Германия по дъното на Балтийско море, заобикаляйки Полша и Украйна, през които сега преминава транзитът на руски газ, канцлерът увери, че "Украйна трябва да остане транзитна държава". Президентът на Литва Далия Грибаускайте определи "Северен поток 2" като "геополитически проект", който вероятно ще засили влиянието на Русия върху ЕС.
Проектът предизвика разделение в ЕС. Полша и други членки на общността се страхуват, че газопроводът ще се използва от Москва като средство за политически и икономически натиск. Доставката на газ през Балтийско море ще позволи на Германия и на други европейски държави да избегнат доставки през Украйна. В миналото Русия вече е прекъсвала транзита на свой газ през украинска територия. Предвидено е по-късно днес Меркел и Грибаускайте да се срещнат с германски военни, които командват батальон на НАТО, базиран в Литва.