Представители на мюсюлманите в Германия настояха днес за по-голяма подкрепа от страна на властите и на обществото на фона на нарастването на нападенията срещу джамии, за които се обвиняват крайнодесни или кюрдски групировки, предаде АФП.
Ние очакваме повече подкрепа от властите, от политиците, заяви на пресконференция председателят на Централния съвет на мюсюлманите в Германия Айман Мазиек, след като от началото на годината са регистрирани 27 нападения или случаи на нанасяне на щети на джамии, а през миналата година е имало над 100 подобни случаи.
Никой не е бил ранен, но полицията започна няколко разследвания за "опит за убийство" след криминални палежи.
Тук ние имаме работа с ислямофобия, ние трябва заедно да се борим срещу нея, заяви председателят на Ислямския съвет Бурха Кесиджи.
Според властите вина за нападенията може да имат расистки групировки или кюрдски организации, действащи в отговор на турската военна операция в Африн срещу кюрдски бунтовници в Сирия.
Но според ръководителите на ислямски организации, сред които доминират организации на турската общност, да се обясняват нападенията в Германия с турско-кюрдския конфликт означава да се направят "съотговорни" жертвите.
След като джамиите им бяха осквернявани от неонацистите със свински глави и графити с формата на кръст, те вече са нападани и от чуждестранни терористични групировки, обвини от своя страна Зекерия Алтуг, ръководител на Дитиб - основната организация на турската мюсюлманска общност в Германия. Организацията се намира под влиянието на Анкара.
Алтуг имаше предвид Кюрдската работническа партия /ПКК/, разглеждана като терористична организация от Турция, ЕС и САЩ.
Германските власти се опасяват от внасяне на турско-кюрдския конфликт на германска земя. Вече имаше случаи на сблъсъци между двете общности и кюрдски групировки поеха отговорност за нападения срещу джамии, свързани с Дитиб.
Председателят на Централния съвет на мюсюлманите в Германия Айман Мазиек изрази съжаление, че Анкара е повикала германския посланик след последните нападения, изтъквайки, че става дума за проблем на вътрешната сигурност, а не за проблем на двустранните отношения.
Нападение срещу дома на Бог е нападение срещу демокрацията, изтъкна той.