Стана ясно, че има нужда от истински дебат. В рамките на обществото имаше нужда от това. Нека дебатът се случи. Жертвите трябва да знаят, че имат място в това общество. Това каза еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел в предаването „Лице в лице“ по БТВ.
„Имаше достатъчно време за дискусия по текстовете на Истанбулската конвенция, но явно трябва да има нова и по-задълбочена“, отбеляза тя.
„Това е най-значимият международен договор, който дава системен контрол над формите на насилие. Тя дава защита на жертвите. Конвенцията дава импулс да актуализираме законодатеклството си. Истанбулската конвенция излъчва много силен сигнал пред международната общност. Тя дава сила на жертеите да говорят, защото те мълчат, те се страхуват“, подчерта Габриел.
В нито един от европейските езици „джендър“ не означава пол. За нас в България мъжете и жените са физичаски пол. Тя не цели да променим това, което имам е като модел. Тя цели да кажем, че за нас толерантността на насилието е нулева“, уточни еврокомисарят ни.
„Борбата със стереотипите е в основата на Истанбулската конвенция. Да направим така че в обществото ни да заявим, че мъжете и жените са равноправни. Жената е майка, но и професионалист, не само домакиня“, призова Мария Гаабриел.
По думите й формите на насилие еволюират. Все повече жените стават жертви на насилие онлай и в социалните мрежи. „Целта е да няма вече убити жени, мъже, деца“.