Ципрас: В Скопие трябва да спрат с риториката, че те са единствените наследници на Александър Велики

share

"Не трябва да има етническа изолация, не трябва да се връщаме към едни времена на разделение. Това ще е пагубно за Европа. Само с уважение на международните закони, включително на Лозанското споразумение, което е крайъгълен камък за нашия регион. Само така можем да постигнем просперитет", заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас по време на Съвета за сътрудничество на високо равнище между Сърбия, България, Гърция и Румъния, което се провежда в Белград.

Българското председателство ще бъде едно балканско председателство, смята гръцкият премиер. „Приветствам решението на Бойко Борисов да организира среща през май на ЕС и Балканите. Тази среща ще покаже, че българското председателство ще бъде балканско“, заяви Ципрас, който смята, че тези четиристранни срещи трябва да продължат. По думите му 2018 година ще е ключова за Западните Балкани.

„Искам да използвам възможността да повдигна още един въпрос, с който от години се опитваме да се справим. Може би 2018 г. ще доведе до положителна развръзка в дискусиите със Скопие, ако правителството предприеме положителни стъпки заедно с нас. Ако те продължават с риториката, че те са единствените наследници на Александър Велики и със своите желания няма да е добре. Трябва да гледат различно на нещата. Ако престанат, аз ще съм първият, който ще се приближи към една обща позиция. Това, което ни разделя е много по-малко от това, което ни обединява“, подчерта Ципрас.

Ципрас представи важните инфраструктурни проекти между четирите страни. Те са в енергетиката и железопътния транспорт. „Гърция, България, Румъния и Сърбия могат да изиграят изключително голяма роля за развитието и придвижването напред целия Балкански регион. Това ще даде по-добра перспектива за цяла Европа“, каза Ципрас.

„Подчертахме значението на газопровода ТАП и неговото завършване, за да може да се достави природният газ от Азербайджан.

По отношение на железопътните връзки Ципрас подчерта значението на два проекта, по които ще се работи. Първият е свързването на Солун с Бургас, Варна и Букурещ. Вторият е изграждането на високоскоростна железница свързваща Солун с Белград, а след това Белград със София.

Водещи новини

Още новини