Австрийска медия: По пътя към новия пакт има много препятствия

gettyimages (архив)
share

Основна тема за австрийския печат са преговорите за съставяне на кабинет. "По пътя към новия пакт има много препятствия", пише днес в електронното издание на вестник "Курир".

Между Австрийската народна партия и Австрийската партия на свободата има потенциален конфликт. Проевропейски настроеният Себастиан Курц повтаря като мантра необходимостта от проевропейска насоченост на бъдещия си коалиционен партньор, имайки пред вид преди всичко предстоящото австрийско председателство на Европейския съюз през втората половина на 2018 година.

Най-общо казано, продължава вестникът, Австрийската партия на свободата се определя като патриотична и критична проевропейска формация. При по-внимателен поглед се вижда, че партията не иска да се говори за членството й в крайнодясната фракция на европейския парламент редом с Националния фронт на Марин Льо Пен. Нееднократни изявления на националистите, които поставяха под въпрос членството на Австрия в ЕС, респективно участието в еврозоната, не са отречени категорично, каквото е желанието на голяма част от членовете на Австрийската народната партия, отбелязва вестникът.

По време на предизборната кампания Хайнц-Кристиан Щрахе (на главната снимка) поиска Австрия да се присъедини към Вишеградската група, но Курц отхвърли подобен сценарий, тъй като иска да ориентира кабинета към Германия и Франция - държави с намерение да задълбочат интеграцията в еврозоната, което би могло да доведе до по-голямо ограничаване на суверенните права, коментира "Курир". Партията на свободата предпочита връщане на правомощията на Австрия.

На пръв поглед данъчните и икономическите програми на двете партии си приличат, но разгледани подробно, те забелязват доста различия: Австрийската партия на свободата е склонна към по-големи разходи и щедри предизборни обещания. Много интересно е къде коалицията ще се споразумее за икономии, за да реализира обещаните близо 14 милиарда евро финансови облекчения. И ако Курц засега не е настъпателен, говори за стимулиране на икономическия ръст, намаляване на разходите, по-голяма ефективност на социалната система, то Щрахе иска конкретни икономии от 3,8 милиарда в социалната система.

Желанието на Австрийската партия на свободата е да промени Конституцията по посока на швейцарския модел и изместване на парламентарните решения от решения, взети на референдуми. Подобен е и моделът в предизборната програма на Курц. И двете партии са за това петициите да са основание за провеждане на референдум. За националистите е достатъчно четирипроцентно участие в петициите, за християндемократите - десетпроцентно. Проблемът с подобни референдуми при разгорещени страсти и намесата на кресливи булевардни вестници се прояви при Брекзита, пише "Курир". Някои кръгове в Австрийската народна партия имат големи резерви към този модел.

Друго изискване на Австрийската партия на свободата е да се премахне задължителното членство на фирми в камарите и организациите за социални застраховки, управлявани от камари и профсъюзи, да бъдат слети. Това може да създаде вътрешнопартиен конфликт в Австрийската народна партия, тъй като нейни членове заемат постове в тези институции.

Вестник "Пресе" обръща внимание на факта, че Хайнц-Кристиан Щрахе не вижда причина да води преговорите с ускорено темпо. Както заяви снощи на пресконференция, той не иска на всяка цена те да завършат преди Коледа. И през медиите съобщи на своя партньор Курц: "Фактът, че преговорите започват, не означава, че трябва задължително да приключат с успех." Участието в правителството не е самоцел. "Никой не бива да си мисли, че ще сме лесни за Народната партия, преди всичко Народната партия не бива да си го мисли."
За агресивното поведение, играта на протакане на преговорите има много причини, коментира "Пресе". От една страна Австрийската партия на свободата навлиза на нов терен и за разлика от Австрийската народна партия няма съответния опит. От друга страна, националистите се намират в особена фаза - напускат опозицията и влизат в управление. Това е и привлекателно, и опасно за партията, очакванията на избирателите са обещанията да бъдат изпълнени, да бъде намерено решение на проблемите, които партията дълго време клейми. Към това се прибавя и известен скептицизъм към АНП, тъй като такава коалиция вече управлява преди десетина години и направените тогава грешки не бива да се повтарят.

Курц също има изисквания - за нов стил, за воля и сила за започване на необходимите промени и проевропейска позиция. Вече са определени преговарящите екипи, които днес ще започнат работа.

Във видео, разпространено във Фейсбук, канцлерът и ръководител на социалдемократите Кристиан Керн заяви по повод започващите преговори, че не очаква нов стил на правителството. "Това, което ще се получи, е идеологическа ултракоалиция на двете дясноориентирани и дяснопопулистки партии, които отдавна се доближават идеологически". Социалдемократическата партия ще мине в опозиция и ще използва своя шанс да се обнови и отново да стане най-голямата сила в страната. Новото правителство ще покаже ясно различията: "Много ми се искаше да спестя това на страната", заявява Керн. Но заплануваната коалиция не е случайност, тя е подготвяна от новия шеф на Народната партия Себастиан Курц в продължение на 18 месеца.

Водещи новини

Още новини