ЕС се подготвя за възможен провал на преговорите с Великобритания за Брекзит

pixabay.com
share

Докато британското правителство е разяждано от вътрешни борби, европейците започнаха тиха подготовка за евентуален провал на преговорите за Брекзит, при който Великобритания може да изхвърчи от Европейския съюз след 18 месеца, без да е постигнала сделка. Мей заплаши преди време, че е по-добре да няма споразумение, отколкото да сключи лошо такова за страната си, но колегите й от ЕС все още гледат на този сценарий като на най-малко вероятния, понеже според тях той ще навреди много повече на острова, отколкото на континента.

След неувереността, която струеше от конгреса на партията й миналата седмица, преди важните срещи в Брюксел през следващите две седмици, дипломати и официални лица в европейската столица и в големите държави членки обаче казват, че започват да се готвят целенасочено за непредвидена ситуация, при която отношенията ЕС-Великобритания изпадат в правен вакуум през март 2019 година. Те призовават компаниите да направят същото, пише Агенция Ройтерс, цитирана от БТА.

Представители на германските власти казват, че през последните месеци изразходват точно толкова енергия да измислят как да се справят с такъв развой на събитията, колкото се готвят и за уреждане на Брекзит чрез споразумение. Съюзът на германските индустриалци призова в четвъртък фирмите в най-развитата икономически страна в ЕС, че би било "наивно" да не се подготвят за "много твърдо излизане".

Подобно на Мей, която в петък отхвърли призивите на някои депутати за оставка, главният преговарящ на ЕС Мишел Барние казва, че целта му е излизането на страната от блока да стане организирано. Барние обаче предупреди нееднократно, че му е даден мандат от евролидерите да помогне за подготовката при евентуален неуспех, и редовно призовава бизнеса да се подсигури за възможно най-лошия развой на събитията.

"Искаме да сме готови за всякакъв сценарий, включително за такъв без сделка", каза Барние пред представители на предприемачите и работниците, след като преговорите започнаха през юли. Със сделка или не, това е "основополагащ въпрос", каза той, след като през август не бе постигнат особен напредък.

"Това чувство се засилва, категорично", каза високопоставен представител на ЕС по повод притесненията, че преговорите може да се провалят, не защото Великобритания вижда в това икономически ползи, както е казвала Мей, а защото британската вътрешна политика може да изпадне в задънена улица, което от своя страна е възможно да предизвика изпускане на разумния краен срок за сключване на договор за излизането от ЕС.

Според мнозина говоренето за провал на преговорите е част от блъфирането и контраблъфирането в преговорния процес. Проблемите в правителството на Мей обаче са признак според мнозина от другата страна на Ламанша, че страната е толкова разделена, че може да се окаже неспособна да постигне сделка.

"Необходимо е да имате предвид, че това не е рационален процес", каза гореспоменатият представител на ЕС, повтаряйки всеобщо мнение, че гласуването за Брекзит поначало не бе икономически обосновано. "Така че не е изключено те отново да не се съобразят с това какво е нужно от икономическа гледна точка и да се окажем ръба на ръба на политически провал".

Планове за непредвиден развой


Хора, близки до преговорния екип на Барние, привлякоха миналия месец вниманието върху нов законодателен акт, предназначен да защити пазара на въглища в ЕС от хаотично излизане на Великобритания и действия, които да накарат клиринговите къщи, работещи с деноминирани в евро ценни книжа, да се преместят от Лондон на континента. Това са примери за плановете на Брюксел за действие при непредвиден развой на преговорите за Брекзит.

"Това е безотговорен подход. И колкото повече продължава по този начин, толкова повече подобни стъпки ще виждаме", каза източник от ЕС във връзка с липсата на отчетлив напредък в преговорите.

Друго високопоставено длъжностно лице заяви: "Имаме пълни основания да се притесняваме и европейската промишленост трябва да гледа на това по-сериозно". Британският министър за Брекзита Дейвид Дейвис ще се върне в Брюксел тази седмица за пети кръг от преговорите с Барние. Но представителите на ЕС нямат почти никакви очаквания за пробив по ключовите въпроси по развода; напредък който ще позволи на евролидерите да си уговорят среща с Мей следващата седмица и ще ги склони да започнат да обсъждат бъдещо споразумение за свободна търговия.

Освен неяснотата как ще функционира новата граница на ЕС с Ирландия и разногласията за правата на емигрантите след Брекзит, въобще няма изгледи да бъде решен скоро спорът за десетки милиарди евро, които Брюксел твърди, че Великобритания трябва да плати на тръгване.

Високопоставен дипломат от страна, която Великобритания принципно смята за свой съюзник по въпросите на ЕС, нарече "невъобразима арогантност" предложението на британците да платят само 20 милиарда евро като "сметка за Брекзит", която по оценки на ЕС възлиза може би на 60 милиарда евро. Според него Мей трябва да укроти хардлайнерите в правителството си, които отказват да платят такава сума.

Малцина от партньорите на Великобритания в преговорите виждат някаква полза от това министър-председателят да бъде сменен сега. Това ще отнеме още време, каквото никоя от страните няма, тъй като шансовете Лондон или Брюксел да се съгласят да удължат крайния срок за Брекзит изглеждат ограничени.

"С Борис Джонсън на премиерския пост, преговорите щяха да бъдат по-лесни", смята дипломат от ЕС. Британският външен министър разкритикува инициативата на Мей за сделка, при която Великобритания да остане обвързана с някои от правилата на ЕС поне през преходен период.

"Можехме да си спестим цялото това анализиране, понеже той щеше да запрати преговорите право в пропастта", каза дипломатът. За мнозина вариантът за изпадане в правен вакуум е малко вероятен.

Въпреки че британски министри говорят за предвещавана сделка, при която Великобритания няма да спазва правилата на ЕС и едновременно с това ще запази достъпа си до пазара, европейски официални лица предупреждават, че времето на Лондон изтича и ще е трудно да се намери друго решение, освен нещо подобно на статута на Норвегия. Тя е част от европейския пазар и приема правилата на ЕС, без да има право на глас по тях.

"Много скоро ще бъде Норвегия или нищо", каза един от тях.

Водещи новини

Още новини