Европейците трябва да отхвърлят крайния национализъм, ксенофобията и омразата - основополагащите елементи на тоталитарните и авторитарните режими. Това се казва в изявление на Европейската комисия по случай деня на годишнината от подписването на Пакта Молотов-Рибентроп, обявен за общоевропейски ден за почитане на жертвите на тоталитарни режими, предаде ДПА.
"На 23 август 1939 г. Нацистка Германия и Съветският съюз подписаха пакта Молотов-Рибентроп, ознаменувал началото на един от най-тъмните периоди в близката история на нашия континент", се казва в съвместно изявление на първия заместник-председател на ЕК Франс Тимерманс и комисаря по правосъдие Вера Йоурова.
"В цяла Европа тоталитарните режими ограничаваха свободите на хората, нарушаваха правата им и превърнаха милиони редови граждани в жертви на своите идеологии." Комисарите заявяват, че е необходимо да се помнят "ужасите от миналото", "за да бъдат отхвърлени тези, които искат да възродят тези идеологии. В ЕС няма място за екстремизъм, нетолерантност и потисничество", посочват те.
На 23 август 1939 г. външните министри на Третия райх – Йохан Рибетнтроп и Съветския съюз – Вячеслав Молотов - подписват в Москва договор, с който двете страни се задължават да не нападат една друга. В Секретния протокол Берлин и Москва си разделят Източна Европа на зони на влияние. СССР получава зелена светлина да присъедини независимите тогава Литва, Латвия, Естония, да превземе сегашна по-голямата част от сегашна Молдова (по онова време в Румъния) и тогавашна Източна Полша. Третият райх получава свобода на действие в западната част на Полша и другите региони в Европа.
От 2008 г. датата се почита като ден Европейският ден в памет на жертвите на сталинизма и нацизма
ЕС: Да отхвърлим крайния национализъм, ксенофобията и омразата
- 23.08.2017 | 14:25
- 1489