Петима предполагаеми руски киберпрестъпници бяха арестувани през последните девет месеца в Европа при операции, инициирани от САЩ, предаде АП, представяйки информация за това кои са те, как са били заловени и в какво са обвинени.
Пьотр Левашов е обвинен от американски прокурори, че е "един от най-известните престъпни спамъри в света". Специалисти от областта на правоприлагането и сигурността свързват 36-годишния мъж с мрежи от заразени компютри, способни да разпращат по над един милиард имейла на ден. Той беше арестуван през април в Барселона и се бори срещу екстрадиция. Съпругата му казва, че е невинен.
Евгений Никулин е обвинен от американски прокурори, че е проникнал в компютри на фирми от Силициевата долина, включително "LinkedIN" и "Dropbox", през 2012 - приблизително по времето, когато двете компании съобщиха за големи кибератаки, засегнали десетки милиони потребители. 29-годишният мъж, който е любител на спортните автомобили, е дружал с деца на хора от елита на Кремъл, включително дъщерята на руския министър на отбраната Сергей Шойгу. Той беше арестуван в Прага през октомври и в момента обжалва решението на чешки съд за екстрадирането му. Русия подаде иск против екстрадирането му, опитвайки се да го доведе в родината.
Александър Винник е обвинен от американски прокурори, че е управлявал голяма биткойн борса, "помогнала за изпиране на престъпни приходи от организации по целия свят". 38-годишният мъж беше арестуван тази седмица в Гърция, докато бил на почивка със семейството си.
Станислав Лисов е обвинен от американски прокурори, че е разработил злонамерен софтуер, с който е била открадната информация за банкови клиенти и финансови уебсайтове и са били нанесени загуби за почти 1 милион долара в САЩ. 31-годишният мъж от руския град Таганрог беше задържан в Барселона, докато бил на меден месец. Той казва, че по-рано е бил нает от технологична компания, извършвала работа за руското правителство. Срещу него се води дело за екстрадиция, по което предстои да бъде постановено решение.
Юрий Мартишев е обвинен от американски прокурори, че е управлявал "услуга за противодействие на антивирусни програми", позволяваща на киберпрестъпниците да изпробват дали злонамереният им софтуер може да бъде блокиран от продукти за компютърна сигурност. 35-годишният мъж беше задържан през април в Латвия във влак от Русия и екстрадиран в САЩ. Наскоро той не се призна за виновен пред съд в щата Вирджиния.
Кои са предполагаемите руски киберпрестъпници, арестувани в Европа?
- 28.07.2017 | 16:25
- 2209