Германия ще увеличи броя на мигрантите, които ще приема всеки месец от Италия, стана ясно след състояли се разговори на международната конференция по миграцията в Рим, предаде БТА, цитирайки ДПА.
Месечната квота ще се увеличи от 500 на 750 души, каза германският заместник-външен министър Михаел Рот. "Германия е страната, приела най-много бежанци, а сега преговаряме с италианците да приемем още повече", каза той. ДПА припомня, че от началото на годината в Италия са пристигнали 85 000 мигранти. Германия ще изпрати допълнително 1 млн. евро в Италия като помощ за справянето с бежанската криза през 2017 г., както и 4 млн. евро на Международната организация по миграцията за нейната дейност по въпроса в Мароко и Тунис, каза Рот.
Той обаче отбеляза, че засега само Германия дава рамо на Италия в тази трудна ситуация, което все още не решава въпроса. В конференцията в италианската столица участваха представители на ЕС и ООН, както и министри и други официални представители на редица европейски и африкански страни. Те обсъдиха начини за пресичане на притока на мигранти на южните граници на Либия, още преди да са стигнали Средиземно море, предаде Франс прес. "За да намалим броя на пристигащите у нас, трябва да намалим броя на пристигащите в Либия. Не бива да действаме само в северната й част или в морето, а на южните й граници", обясни пред журналисти след срещата италианският външен министър Анджелино Алфано.
"Ако контролът по границите на транзитните страни е ефикасен, то "билетите", продавани от най-голямата в историята престъпна агенция за пътувания, ще загубят стойността си. Ако трафикантите не могат повече да гарантират стигането до Европа, агенцията им за пътувания ще фалира. Това е нашата мисия", допълни той. Африканските министри - на Либия, Нигер, Тунис, Египет, Чад, Етиопия, Судан - и европейските - на Германия, Австрия, Испания, Франция, Холандия, Малта, Естония - подписаха днес обща декларация. Тя призовава за инвестиции в страните на произход на мигрантите, подкрепа за граничния контрол на транзитните страни и по-строга политика на връщане на мигрантите, било то доброволно, или не.
Държавите, подписали декларацията, се ангажираха да помогнат на Върховния комисариат на ООН за бежанците и на Международната организация по миграция (МОМ) да увеличат присъствието си в Африка, където да провеждат информационни кампании за опасностите от пътуването към Европа.