Еколози разкритикуваха гръцкия спасителен план

share

Финансовият план на Европейския съюз и Международния валутен фонд за спасяването на Гърция трябва да създава зелена икономика, а не да развързва ръцете за разрушаване на околната среда под маската борба с кризата, съобщава РИА Новости, като се позовава на Световния фонд за дивата природа (WWF).

Гърция стана първата държава от еврозоната, която получи помощ от Брюксел и МВФ. Европейската комисия се надява към края на януари да привърши преговорите за получаването на втория транш. "Кризата в Гърция създава социално напрежение, но и околнота среда се намира под заплаха заради провежданата от правителствата на Георгиос Папандреу и Лукас Пападимос политика. Атина поставя на втори план устойчивото развитие, като използва за параван МВФ, ЕС и Европейската централна банка. Природозащитниците призовават кредиторите да осъзнаят опасната тенденция и да окажат на Гърция съдействие в провеждането на по-отговорна към екологията икономическа политика", пише в съобщението на WWF.

В тази връзка организацията се обърна с писмо до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу и ръководителя на МВФ Кристин Лагард, в което се посочват ред отрицателни за екологията последици от антикризисната програма, одобрена през май. В частност, на критика е подложено премахването на "зеления" гръцки фонд и преминаването му под контрола на кабинета, отмяната на екологичните разрешителни, легализирането на незаконното строителство в защитени територии, бързата и неконтролирана продажба на общинска земя, намаляване на ролята на служителите, отговарящи за екологията и подкрепата за добиване на енергия от въглища, което се смята за основен замърсител. "През последните 15 години WWF постоянно призовава международните финансови институции да преразгледат своята политика и да подкрепят материално само тези държави, които провеждат реформи насочени към опазване на околната среда. Този призив стана много болезнен сега, когато икономическата активност надвиши "бюджета" на природата", смята генералният директор на WWF Джим Лип.

Според фонда кризата, чиито корени са неправилното управление на националните финансови системи, е отражение на порочния модел на икономическо развитие, основан върху свръхпотреблението, постоянното увеличение на екологичния дефицит и злоупотреба с природните ресурси.

Водещи новини

Още новини