Италианска парламентарна комисия, разследваща дейността на неправителствените организации, които наемат кораби, за да се притекат на помощ на имигрантите в Средиземно море, препоръча полицаи да присъстват в момента на спасяването на имигрантите, предаде АФП.
За да се подобри борбата срещу мрежите на трафикантите, разследванията трябва да започнат още в морето, където съществени доказателства може да бъдат елиминирани, каза вчера Никола Латоре, председател на комисията по отбрана в италианския Сенат. Той припомни, че по време на тази фаза на спасителните операции мобилни телефони се изхвърлят във водата, а трафикантите се появяват и прибират мотора на празните лодки, от които вече са спасени емигрантите.
В отговор на тази препоръка неправителствена организация отбеляза, че нейният мандат е хуманитарен и организацията иска ясно да се разграничи на борда на кораба си от каквато и да е военна или полицейска интервенция. Тя подчерта, че това е от съществена важност за нейната независимост.
Според Латоре обаче полицаите могат да се намират до корабите на хуманитарните организации, тоест да са в отделно плавателно средство, например катер. В своя доклад комисията в Сената препоръча и установяване на процедура за сертификация на всички неправителствени организации, участващи в спасителните операции в Средиземно море, за да се гарантира по-голяма прозрачност на тяхното финансиране.
Десетина кораба на неправителствени организации патрулират край бреговете на Либия. Миналата година те осъществиха 26 процента от спасителните операции на имигранти, а от началото на годината - 33 процента от спасителните операции, редом с европейски, италиански или търговски кораби.
В последно време в Италия се появиха изявления за евентуални връзки на неправителствените организации с трафикантите. Тези изказвания от страна на политици и на един магистрат породиха полемика. Сенатската комисия пледира и за дипломатическо решение при разпределяне на спасените мигранти в Средиземно море. Тя поиска те да не бъдат откарвани само в Италия, но също и в Либия, Малта и Тунис.
От началото на годината 1229 души загинаха край бреговете на Либия в опит да стигнат до Италия през Средиземно море, съобщава Световната организация по миграциите. Фронтекс обяви, че от началото на годината в Италия са пристигнали през централното Средиземноморие 37 200 имигранти, допълва АНСА. Това е с 33 процента повече в сравнение със същия период на миналата година.