Български и румънски питки заливат Италия

share

Продаваният в супермаркетите на Италия и опакован в целофан хляб е замесен и опечен в Източна Европа, осведоми сънародниците си влиятелният римски всекидневник "Република".

Първите две места в направената от вестника класация на чуждестранните доставчици на насъщния се заемат от балканските страни Румъния и България, като палмата на първенството принадлежи на съседите ни от север, тъй като всеки четвърти хляб, сервиран на италианската трапеза, според "Република" пристига от Тимишоара, Клуж или Констанца.

Само през последната година вносът на румънски хляб на Апенините е достигнал 1,3 милиона килограма, отбелязвайки ръст от 136 на сто. Търговският оборот с него пък в пари вече надхвърля 500 милиона евро, пише "Монитор".

От направеното от вестника журналистическо разследване става ясно, че основната причина за нарастването в Италия на консумацията на произведения на Балканите насъщен е на първо място неговата ниска цена. Така например в Румъния килограм излиза от хлебозавода на цена около 1,5 евро, докато изкаран от фурна най-вече в северната част на Апенините той гони цена 5 евро.

Другото приемливо от търговците качество на вносния хляб е, че има трайност 24 месеца, тъй като след като е изпечен, той е дълбоко замразен. Тоест може да си стои в хладилни камери и да бъде пуснат в продажба само като се притопли леко ­ нещо, което не му пречи да си изглежда съвсем пресен и апетитен.

Единственият му недостатък според санитарните власти е това, че преди да бъде консумиран, трудно може да се установи дали не съдържа вредни за здравето съставки.Ако се вярва на изводите на "Република", то бизнесът в Италия със замразен хляб от Балканите е доста перспективен не само поради ниската му цена. Разбира се, в условията на остра икономическа криза тя е определяща, но също така оказва влияние и отдръпването на младите италианци от хлебарския занаят. Не случайно сегаедна от най-търсените професиив страната, която веднага получава реализация, е именно хлебарската.

Другата важна предпоставка, която определя развитието на бизнеса, е високата консумация на насъщен на Апенините независимо от якото набиване и на всевъзможни други тестени изделия. По този показател с около 150 грама изяден хляб на ден от всеки жител на Апенините страната се нарежда на четвърто място в Европа. Годишният оборот на италианските фурни е над 7,2 милиарда евро.

Водещи новини

Още новини