Над 600 водещи британски икономисти се обявиха против излизане на Великобритания от Европейския съюз, тъй като последиците от тази стъпка ще се отразят негативно на икономическия растеж на страната. Това съобщи днес в. "Обзървър", публикувайки резултатите от изследване на социологическата агенция Ипсос, предаде ТАСС.
От общо 639 анкетирани експерти 82 процента са категорични, че прекратяването на членството в ЕС "ще се отрази негативно на доходите на британските семейства". В същото време 57 процента са на мнение, че скъсване на отношенията с Брюксел "ще подкопае растежа на икономиката и ще съкрати БВП с 3 процента през идните 5 години", отбелязва изданието. Преобладаващо мнозинство от специалистите - 72 процента - прогнозира, че отрицателните последици от Брекзит (Brexit - съкратено от British exit, британско излизане) ще засегнат икономическия растеж в дългосрочна перспектива от 10-20 години.
Референдумът за съдбата на по-нататъшното пребиваване на Великобритания в ЕС ще състои на 23 юни. Това ще бъде третият общонационален плебисцит в историята на страната. През 1975 година британците подкрепиха членството в Европейската икономическа общност, и през 2011 година имаше народен вот по въпроса за промяна на избирателната система във Великобритания, припомня ТАСС.