Не мисля, че механизмът за сътрудничество и проверка е дискриминационен спрямо България и Румъния, той е общодостъпен документ, който отчита напредъка на двете държави в реформите в разглежданите области. ЕК, България и Румъния имат общ интерес механизмът да бъде приключен успешно. Това заяви на пресконференция еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова в отговор на въпрос.
За да приключим с този механизъм, трябва да видим утвърждаването на необходимите законодателни промени и критериите за независимост в системите за правораздаване. Това е много съществено, защото едно от основните условия за независимо правосъдие е законодателството. Бихме искали да видим напредък в приемането на необходимото законодателство, България си е поставила съвсем ясни срокове за тази година. Искаме видими резултати, да има устойчивост, а не да бъдат приемани временни решения, които подлежат на промяна от следващото правителство или парламент. Догодина ще преценим дали механизмът да отпадне, добави Йоурова.
Механизмът работи на основата на поет от България и Румъния ангажимент при тяхното приемане в ЕС за реформа на системите на правосъдието и борбата с корупцията и организираната престъпност. Докладите по механизма могат да послужат на инвеститорите, да им помогнат да преценят дали е безопасно да влагат парите си в тези държави. Ако съм инвеститор, ще имам предвид сравнителната таблица на правосъдните системи в ЕС, включително по отношение на процедурите, свързани с несъстоятелността, отбеляза еврокомисарят.
ЕК днес представи поредната годишна сравнителна таблица на правосъдните системи в Общността. В придружаващите документи за нашата страна като недостатък се отчитат процедурите по обявяване на дружествата в несъстоятелност. Йоурова бе попитана дали подходът към България и Румъния с механизма не е дискриминационен и не би отблъснал инвеститори, доколкото таблиците показват повсеместни недостатъци на правосъдните системи в ЕС и ниско доверие на гражданите