Финландия: България да се присъедини на два етапа към Шенген

share

Правителството на Финландия подкрепя идеята присъединяването на България към Шенген да стане на два етапа, съобщиха от пресцентъра на МВР.

Вътрешният министър Пайви Райсанен прие в Хелзински своя български колега Цветан Цветанов, съобщи пресцентърът на МВР. Нашето правителство се отнася положително и поддържаме пожеланията и препоръката му. Поддържаме идеята за приемането на България и Румъния на два етапа – отваряне на морска и въздушна граница и след това сухопътната граница“. Тя подчерта, че това е идея на председадетяля на Съвета на Европа Херман ван Ромпой.
Финландският вътрешен министър подчерта, че има условия, преди да бъде взето решение, и от изпълнението им зависи дали то да бъде положително. "Тези условия са борба с корупцията и доказателства, че съдебната система започва да работи ефективно". Пайви Расанен обясни, че при необходимост финландското правителство ще изиска писмено от българската страна сведения какъв напредък е постигнат в тези две области. По думите й, преди да бъдат премахнати границите, трябва да бъде показано, че има напредък. „Надявам се и желая двете страни колкото се може по-скоро да станат членове на Шенген, което е във ваш и в наш интерес“, подчерта финландският вътрешен министър.

От своя страна, Цветан Цветанов представи възможностите, с които България разполага за охрана и контрол на сухопътната и морска граница. „Ние имаме една от най-добре оборудваната технически морска граница в Европейския съюз. Цялото крайбрежие се охранява с кораби, хеликоптери и се контролира посредством интегрираната система за наблюдение. Подобна система се прави и на българо-турската граница. Прилагат се най-добрите техники и практики, които се използват в Европа". Той подчерта, че са създадени условия, отговарящи на всички изисквания за сигурност. "С полицейски екипи и техника България участва в мисията на ФРОНТЕКС по обезпечаване на гръцко-турската граница. Холандски полицаи няколко месеца работиха успоредно с българските си колеги на ГКПП “Капитан Андреево“, допълни Цветанов.
В разговора с финландската си колежка той каза, че страната е покрила технически критериите за Шенген и тава е било оценено от всички експерти, посетили страната. За да се убедят и финландските политици, че това е така, вътрешният министър покани Пайви Расанен на официално посещение в България. Той заяви, че по всяко време могат да изпратят и финландски гранични полицаи, за да се убедят на място с постигнатото по охраната на външните граници на ЕС. „Аз нямам притеснения за сигурността на външната граница на ЕС. Всичко, което е необходимо, е направено. Оценката, която искаме да получим и решението, което трябва да бъде взето от Съвета на министрите е допълнителна отговорност, с която България и Румъния ще се натоварят. Ние знаем, че сме част от общата сигурност на Европа и полагаме ежедневни усилия, за да повишаваме квалификацията на българските служители, да надграждаме системите за сигурност, да ползваме най-добрата техника", обясни Цветанов. Той представи и постигнатото в областта на корупцията и борбата с организираната престъпност. По време на срещата българският вътрешен министър запозна домакините и с мерките, които правителството полага за интеграция на ромите. Беше обсъдена и възможността за засилване на полицейското сътрудничество между двете страни.
Пред депутати във финландския парламент Цветан Цветанов представи стъпките на страната по пътя към Шенген и постигнатото в областта на сектор „Сигурност".

Водещи новини

Още новини