Еврокомисарят по европейска политика за съседство и преговори за разширяване Йоханес Хан присъства на Десетата годишна среща на бизнеса с правителството. Там бе президентът Росен Плевнелиев, както и министър-председателят Борисов, предаде репортер на Новини.бг.
„Днес бих искал да говоря, че сме свидетели за появата на нова световна структура, като европейската икономика има дял 23 % от световната и 53 % от глобалните социални разходи, но в нея живее над 7 % от световното население. Това е след увеличаването на броя на държавите-членки до 28 и на фона на най-тежката икономическа криза. Независимо от всички проблеми, не трябва да забравяме, че само до преди 20 години ЕС имаше само 12 държави-членки. Европа беше много по-хомогенен и постигнатото през този период успя благодарение на решимостта и ангажираността на всички страни“.
Хан изтъкна, че България е страна за пример в ситуацията, в която се намира целия регион. Всичко каквото прави тя през последните две години е постижение и то е впечатляващо. „България може да бъде давана за пример на други държави в такава ситуация. Безспорно е, че редица международни кризи създават чувството за нестабилност, но други страни на Балканите, които са се стремили към еврочленство трябва да направят подобна крачка“.
„Европа и отделните й страни, техният дял към световната икономика намалява. Това не е просто критика, а реалност, с която трябва да се съобразим и да предприемем действия, за да я променим. Трябва да ползваме различни добри примери и в това отношение България е натрупала уникален опит, от който могат да се възползват всички страни от региона. Може би си спомняте, какво значи да правите реформи, каквито предприехте през 2007 година. България се справи с тези предизвикателства като укрепи своята стабилност, на която страната ви се радва и днес, както четем и по макроикономическите данни“, заяви еврокомисарят.
По думите му, балканската политика може да прониква във всички сфери на живота. „Ключов елемент според моя опит е силният фокус, който трябва да се дава върху регионалното икономическо развитие. Тук следва въпросът за свързаността на ЕС. Това е също така и приоритетът за България да развива сътрудничеството в Югоизточна Европа, да поставя реалистични приоритети за инфраструктурните проекти, за инвестициите. В това отношение важен приоритет е интерконекторът между България и Сърбия“, каза еврокомисар Хан.
„Като имаме предвид моите различни дискусии с министър-председателя ми показва колко силно мотивирана е България да работи в тези различни сфери. Нямам съмнения, че България е привърженик на тази програма. Въпросът е да се посрещат и основните предизвикателства в регионален план“, посочи той. По думите му, такова предизвикателство е безработицата.
Според него трябва да се активизират пазарните сили, да се укрепи конкуренцията и да се създадат условия за присъединяване на другите балкански страни в ЕС. Той подчерта, че за това е важно и върховенството на закона. „Силната политическа воля е необходима за изкореняване на корупцията. В това отношение съм съгласен с президента, че са необходими допълнителни усилия. В страните, на които предстои да се присъединят в ЕС са необходими още по-големи усилия. В много сектори не успяват да привлекат достатъчно инвестиции, не са достатъчно уверени. Нямат стабилни фирми и бизнеси“, посочи той.