Сто осемдесет и три страни са дали обещания за намаляване на парниковите си емисии, съдържащи конкретни числа, преди международната конференция в Бурже, край Париж, за договаряне на ново глобално споразумение за борба с промените в климата. Това съобщи днес френският министър на външните работи Лоран Фабиюс, цитиран от Франс прес.
На пресконференция в конферентния център в северното предградие на френската столица, където ще се проведе форумът, Фабиюс подчерта, че тези обещания покриват 95 процента от световните емисии. Това е значителен успех, увери той. В същото време Фабиюс призна, че тези обещания все още няма да позволят глобалното затопляне да бъде ограничено до 2 градуса по Целзий - каквато е целта на конференцията. Те все пак ни отдалечават от риска от затопляне с 5 или 6 градуса, до каквото би довело бездействието, отбеляза той.
По-рано днес френският външен министър връчи символния ключ от конферентния център на изпълнителния секретар на Рамковата конвенция на ООН за промените в климата Кристина Фигерес, която ще председателства конференцията, допълва БТА.
Форумът с участието на 195 държави ще бъде открит официално в понеделник и е предвидено да продължи до 11 декември. Предварителните преговори ще започнат още утре. Хиляди хора демонстрираха по целия свят днес с искане за взимане на решения на силни мерки на конференцията, която ще бъде открита в присъствието на 150 държавни и правителствени ръководители. От Манила и Токио през Делхи и Лондон до Сао Пауло и Богота такива митинги ще бъдат проведени днес и утре. Демонстрациите са забранени само в града домакин на форума - Париж, който стана на 13 ноември сцена на кървави терористични атаки. Отговорност за нападенията, при които бяха убити 130 души, пое джихадистката групировка "Ислямска държава". В резултат във Франция бе въведено извънредно положение и климатичната конференция ще протече при засилени мерки за сигурност.
Около 400 екоактивисти обаче се събраха днес двореца Версай, югозападно от френската столица. Те устроиха демонстративен "пир", за да осъдят "големия маскарад", както определиха климатичната конференция. Природозащитниците заявиха, че не очакват нищо от форума. Те обвиниха световните лидери, че служат на лобисти, а не на гражданите.