Източноевропейските страни членки на НАТО обединяват усилията си за натиск върху НАТО да разположи постоянни бази на тяхна територия заради страха им от нарасналата руска агресивност в региона, пише днес авторитетният британски всекидневник "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.
Лидери на държавите от източния фланг на алианса - Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, България и Румъния - ще се срещнат в Букурещ на 3 и 4 ноември, съобщи Кшищоф Шчерски, главният външнополитически съветник на новия полски президент Анджей Дуда.
Полша отдавна настоява за постоянни бази на НАТО на нейна територия и Дуда, който встъпи в длъжност преди 10 дни, постави този въпрос във фокуса усилията на президентския си мандат. Но някои западни страни от алианса, като Германия, са против тази идея, опасявайки се това да не антагонизира Москва и да не повиши напрежението между Европа и Русия, отбелязва вестникът.
Дуда заяви пред "Файненшъл таймс" миналата седмица, че НАТО не трябва да третира Полша като "буферна зона". Полският президент ще бъде домакин на следващата двугодишна среща на върха на НАТО, която ще се състои във Варшава догодина. Предложение за нови постоянни бази в Източна Европа ще бъде главна точка в дневния й ред.
"Днес, когато гледаме разположението на базите, се налага изводът, че граничната страна (за НАТО) е Германия. Алиансът още не е взел предвид факта, че Полша се е преместила от източния в западния блок", посочи Дуда.
От канцеларията на новия полски президент съобщиха още, че първото му официално посещение в чужбина ще бъде в Естония на 23 август - символична дата с важен исторически и политически подтекст. Тогава ще се отбележат 76 години от подписването на пакта Молотов-Рибентроп между нацистка Германия и СССР - тайно споразумение за подялба на Източна Европа между тях.
Полша и трите балтийски страни са най-гласовитите критици на руското анексиране на Крим и на действията на Москва в конфликта в Източна Украйна, отбелязва "Файненшъл таймс". Те настояват за по-силен отпор от НАТО, за да се разсеят страховете, че и други държави от алианса може да се окажат застрашени.
Германия опонира с аргумента, че всяко постоянно разполагане на натовски сили в Полша ще наруши споразумение с Русия от 1997 г. Според Варшава действията на Русия в Украйна и нейното нахлуване в Грузия през 2008 г. са поставили този договор под въпрос, пише "Файненшъл таймс".
От канцеларията на Дуда казаха още, че той ще има среща с германския канцлер Ангела Меркел на 28 август, на която вероятно ще се опита да смекчи опозицията на Берлин срещу неговите предложения.