Учени от Свободния университет в Брюксел започнаха проверка дали най-известната туристическа атракция в белгийската столица – Пикльото или Пикаещото момче е автентична, предаде РИА Новости.
Специалистите с помощта на най-модерни технологии ще трябва да установят дали произведението на изкуството, което е част от експозицията на музей в града, е създадено от скулптора Жером Дьо Кесно през 1619 година. Експертите в момента анализират достоверността на известната в цял свят 60-сантиметрова бронзова скулптура, като ще изследват състава на сплавта и степента на корозията на цветните метали.
Жителите и гостите на града могат да видят Пикаещото момче на ъгъл в историческия център на Брюксел. Статуята е реплика, защото оригиналът е бил обект на вандалски нападения три пъти. Първият случай е от 1745 г., когато Пикльото е бил откраднат от британски войници, през 1817 г. статуята е била открадната от избягал затворник. Брюкселските власти през 1966 г. откриха част от Манекен Пис в местен канал през 1966 г.
Според легенда статуята е посветена на син на брюкселски кмет. При обсада на града през ХII век подгоненото от малко нужда момченце се облекчило върху боеприпаси на обсаждащи град неприятели и Брюксел е бил спасен.
Пикльото от Брюксел е менте?
- 06.08.2015 | 11:57
- 3937