ЕК намекна за Грекзит (обновена)

gettyimages
share

Има вероятност Гърция да напусне Еврозоната, каза заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровкис, предаде РИА Новости.

Според представителя на Латвия в органа на изпълнителна власт на Европейския съюз под ръководството на Жан-Клод Юнкер намаляването на броя на страните, използващи общата валута на Стария континент, е възможно, ако правителството на Алексис Ципрас в Атина не представи заслужаващ доверие пакет от мерки и не се започне процес по възстановяване на доверието в рамките на Еврозоната. "Гърция се прости с икономическия си ръст, който бе отбелязан през 2014 г. Сега ни е необходима ясна стратегия как страната ще излиза от кризата и какво ще ни представи Атина. Ние трябва възможно най-скоро да възстановим доверието и да тръгнем напред", каза комисарят по общата валута преди днешната среща в Брюксел. "Излизането на Гърция не е наша цел, но ако няма сигнали за възстановяване на доверието, ако няма реален пакет от предложени мерки, този вариант не може да бъде изключен", каза Домбровскис. Сходно мнение изрази и малтийският финансов министър. Според Едуард Сиклуна заяви, че вероятността от гръцкото напускане на клуба е 50:50.

Словашкият финансов министър Петер Казимир също намекна за намаляване на членките на Еврозоната. Според него искането за опрощаване на задълженията на Атина е "червената линия", която Братислава не може да прекрачи. Шефът на Еврогрупата (Съветът на финансовите министри на Еврозоната) Йерун Дейсеблум заяви преди началото на форума, че очаква конкретни предложения от гръцката делегация. Подобно мнение изрази и италианският министър на икономиката и финансите Пиер Карло Падоан. 

Друга ключова фигура в ЕК – Пиер Московиси каза, че изходът на Гърция от Еврозоната ще бъде ужасен провал. Комисарят по икономически и финансови въпроси посочи, че Гърция трябва да каже дали иска да тръгне напред. "Ние искаме съюзът да остане цял", каза представителят на Франция в ЕК.

Едно от исканията на Атина е намаляването на задълженията на страната към Тройката (Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд). Днес финансовият министър на Люксембург Пиер Граменя не изключи този вариант като част от програмата за излизане от кризата. Срещу това предложения се обяви Финландия. "Ние два пъти направихме такива отстъпки, пред 2011 и 2012 г.", каза премиерът на северноевропейската страна Александър Стуб. Според финансовия министър на Литва - Римантас Садзиус въпросът за гръцкия дълг не е спешен.

Вариант предложи и Полша. "Гърция трябва да остане в Еврозоната, но да спазва строги икономии", каза външният министър на Варшава Гжегож Схетина.

Водещи новини

Още новини