Този анализ е направен и са взети всички мерки, каза пред журналисти министърът на външните работи Даниел Митов, попитан дали в България се прави анализ какви ще са възможните последици за страната ни от кризата в Гърция.
България и българските фирми отдавна са наясно, че евентуална криза в Гърция ще доведе до това да се наложи те да преориентират износа си, или поне част от тях - и те са подготвени за това, коментира Митов. По думите му стратегическите гръцки инвестиции в България вече са "с друг знак", променили са собствеността си, а по отношение на банковата ни система са взети всички необходими мерки, така че да бъде гарантирана стабилността на банките, които имат някакъв гръцки капитал. Банките тук работят по български правила, напомни Митов и добави, че те са принудени да поддържат висока степен на ликвидност и са постоянно под надзора на БНБ.
Министърът коментира, че ситуацията около Гърция е много динамична и затова следим всеки ход. Това, на което се надяваме, е стабилността в нашата съседка да се запази, защото тя е свързана и с нас. Но е ясно, че трябва да се правят реформи, дългът не се изплаща с референдуми и трябва да се поема отговорност, коментира външният министър. Митов се надява, че в крайна сметка разумът ще надделее. Ние сме в много добри съседски отношения с Гърция и продължаваме по същия начин да се отнасяме към Гърция с добронамереност и с надеждата, че стабилността там ще се запази, че Гърция няма да излезе от еврозоната и ще се намери решение на кризата, посочи министърът.
На въпрос, свързан със ситуацията в Македония, Даниел Митов изрази надежда, че в крайна сметка ще се стигне до практическо приложение на постигнатите вече споразумения и че също така ще успеем да придвижим достатъчно бързо договора за добросъседски отношения. Министърът припомни скорошното си посещение в Скопие и срещите си там, като добави, че има уверението, че ще направим разговорите ни по отношение на договора за добросъседство още по-интензивни, така че да може в този момент да се покаже движение напред. Знаете, че и в Република Македония са необходими безкрайно тежки реформи, за да се доближи страната до копенхагенските критерии и да мине напред по пътя на европейската си интеграция, отбеляза външният министър, който участва в дискусия за започващото от днес Люксембургско председателство на ЕС.