Полша въведе закон за ин витрото

share

Полският парламент прие днес закон за ин витро оплождането - текст, който предизвика ожесточената съпротива на консервативната десница и на влиятелната Католическа църква, предадоха Ройтерс и Франс прес.

Законът беше приет с гласовете на депутатите от либералната партия Гражданска платформа, която е на власт, и на левицата.

"Изпълних обещанията си. Законът за оплождането ин витро вече съществува. За хората, които имат голям проблем, това е спасение и шанс да получат малко щастие", каза пред журналисти премиерът Ева Копач след одобряването на закона от депутатите.

По силата на закон ин витро оплождането ще бъде достъпно и парите за него ще се възстановяват от здравната система както за женените двойки, така и за двойките, които нямат сключен брак.

Шест ембриона максимално ще могат да се замразяват по време на една процедура и да се съхраняват в ембрионни банки. Законът забранява търговията и унищожаването на ембриони. Лицата, отговорни за такива деяния, могат да получат до пет години затвор.

Излишните ембриони могат анонимно да бъдат прехвърлени за осиновяване от други двойки.

Досега в Полша нямаше законова рамка за методите за асистирана репродукция, а около 1,5 милиона двойки се нуждаят от нея. През юли 2013 г. либералното правителство прие национална програма за възстановяване на парите от ин витро оплождането, но не успя тогава да прокара закона.

Според консервативната десница новият нормативен акт противоречи на конституцията, разрешава селекцията на ембриони и проправя пътя за ин витро оплождане за хомосексуалните двойки, както и сурогатното майчинство, което не е уредено със закон в Полша.

Всички тези аргументи обаче бяха отхвърлени от правителството. Няколко законопроекта относно ин витро оплождането бяха разглеждани в парламента в последните години. Консервативната десница на Ярослав Качински дори се опита да забрани този метод и предложи затвор за онези, които го практикуват.

Някои полски епископи сравниха ин витро оплождането с аборта в случай на унищожаване на излишните ембриони.

В Полша въпреки липсата на законова рамка ин витро инсеминацията съществуваше от 25 години, но това беше единствената страна от ЕС, която нямаше закони в тази насока, посочва Ройтерс.

Според агенцията приетият днес закон е част от опита на правителството да привлече либералните гласоподаватели преди парламентарните избори през октомври.

Водещи новини

Още новини