Имигрантските квоти в ЕС пред провал?

gettyimages
share

Планът на Европейския съюз за въвеждане на квоти за имигранти в страните-членки изглежда близо до отпадане, след като Франция и Испания оттеглиха подкрепата си за него, съобщава британският в. "Гардиън".

Миналата седмица Великобритания вече заяви, че няма да се включи в такава схема, защото е принципно против задължителни квоти за имигранти, но подчерта, че ще продължи да приема кандидати за убежище. Сега бъдещето на плана, който е част от изготвен от Европейската комисия пакет предложения за справяне с имигрантската криза в Средиземно море, е под въпрос, пише изданието.

В пакета предложения се предвиждат и евентуални военни действия срещу трафикантски мрежи, включително унищожаване на корабите им. ЕС очаква одобрение от Съвета за сигурност на ООН за подобни действия. Френският президент Франсоа Оланд заяви, че подкрепя по-справедливо разпределение на бежанците между страните от ЕС, но че квотите са недопустими. "Не може и дума да става да имаме имигрантски квоти, защото си имаме правила за граничния контрол и политики за имиграцията", каза Оланд на съвместна пресконференция с канцлера на Германия Ангела Меркел.

Ден по-рано Испания се обяви против квотна система. Външният министър на Мадрид Хосе Мануел Гарсия-Маргальо категорично отхвърли плановете в понеделник с аргумента, че двуцифреното равнище на безработица в страната му означава, че тя не може да приема повече имигранти. Маргальо заяви, че призивът на Европейската комисия за солидарност трябва да е "пропорционален, справедлив и реалистичен" и добави, че в него не се взема предвид "огромното усилие, което правим да контролираме имиграцията от Мароко, Мавритания и Сенегал, която се отразява на целия ЕС". На квотната система се противопоставят също Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Литва, Латвия и Естония, отбелязва "Гардиън".

Оланд подчерта, че чисто икономическите имигранти ще бъдат депортирани. "Хората, които идват, защото си мислят, че Европа е процъфтяващ континент, дори ако е са наети от фирми, трябва да бъдат ескортирани обратно, това е правилото", каза той. Президентът на Франция  обаче посочи, че Германия, Франция и Швеция приемат голям брой кандидати за убежище измежду имигрантите. "Трябва да гарантираме, че и другите страни се включват. Това наричаме разпределение", каза той.

Меркел отбеляза, че тя и Оланд са възложили на вътрешните си министри да обмислят предложенията на Европейската комисия. "Има много въпроси, които заслужават проучване, включително как да се действа с хората, които нямат възможността да помолят за политическо убежище. Сигурна съм, че скоро ще имаме френско-германска позиция", каза тя.

Не се очаква плановете за квотите да се финализират преди Европейския съвет през юни, но скептичните към тази идея страни вече посочват някои "подробности, в които се крие дяволът". "Не можете да пренастаните някого от една страна членка в друга", каза дипломат от Брюксел. "В ЕС имаме свободно движение, така че нищо не може да ги спре да отидат някъде другаде. Тук има известен пропуск в логиката на разсъждението", добави той. Експертите по миграцията посочват, че бежанците се съсредоточават в райони, където има установени мрежи от техни близки и познати, независимо от официални квоти, отбелязва "Гардиън".

Водещи новини

Още новини