Берлин към Атина: Спрете да хвърляте пари на вятъра

share

Гърция трябва да спре да хвърля пари на вятъра, каза германският финансов министър Волфганг Шойбле, предаде Интерфакс.

Членът на кабинета на Федералната република начело с Ангела Меркел отправи критики към правителството на Гърция, ръководено от Алексис Ципрас. "Вие не може да наливате стотици милиарди евро в бездънната каца и да хвърляте пари на вятъра", заяви Шойбле в интервю пред медия в родината си. "Ние очакваме Атина да предприеме стъпки, но аз лично не очаквам решение на проблема в близките седмици", допълни той. Германецът обвини лявото правителство в Атина в разрушаване на постигнатите споразумения между предишните управляващи южноевропейската държава и международните кредитори. Шойбле допълни, че Европейският съюз изключва възможността да се правят каквито и да е било отстъпки пред Атина, докато тя не проведе обещаните реформи.

Преговорите на Атина с кредиторите в момента се водят на ниво експерти и вървят със забавени темпове. Представителите на Тройката (Европейската централна банка, Европейската комисия и Международния валутен фонд) все още не могат да решат дали да отпуснат на Гърция задържания транш в размер на 7 млрд. евро.

Много издания предполагаха, че финансовите министри от Еврозоната (Еврогрупата) няма да постигнат споразумение за Гърция на предвидената за 24 април среща. Сега Шойбле потвърди официално информацията. Въпросът е дали на 11 май ще има сделка.

Standard & Poor's вчера понижи рейтинга на Гърция до "CCC+". От компанията констатираха, че ако Атина не получи финансова помощ до средата на май, страната няма да може да си покрива задълженията по заемите. Рейтинговата агенция прогнозира, че гръцкият вътрешен продукт на южноевропейската държава през тази година ще спадне с 1,5%.

Британското издание Файненшъл таймс прогнозира, че Атина предлага да проведе национален референдум. Допитването дали да се продължи с непопулярните реформи е резервен план на кабинета Ципрас, ако Гърция не се споразумее с кредиторите, допълва вестникът.

В същото време Гърция не е изпълнила голяма част от ангажиментите към ЕС и МВФ. Така например дефицитът на държавния бюджет през 2014 г. е 3,5%. Прогнозата е била за 1,6 на сто, припомня Интерфакс.

Водещи новини

Още новини