Министърът на външните работи на Германия Гидо Вестервеле отбеляза, че това събитие дава възможност да се динамизира разрешаването на близкоизточния конфликт.
„Приветствам факта, че посланиците от близкоизточния квартет планират след няколко дни първите преговори с двете страни на конфликта", се казва в изявление на Вестервеле, цитирано от РИА Новости. „Неговата съдба дълбоко развълнува цял Израел, развълнува ни и нас. Сега ние всички се радваме от сърце за него и неговото семейство.", заяви германският външен министър.
От своя страна италианският външен министър Франко Фратини смята, че освобождаването на израелският капрал може да отвори нова страница в процеса за възстановяването на мира в Близкия Изток. „Договорът за връщането на Шалит, възстановяването на основните му права могат да се считат като послание за мира и би трябвало да послужат като стимул за възобновяването на преговорите между Израел и Палестина", се казва в съобщение на МВнР на Италия.
И френският президент Никола Саркози приветства освобождението на Гилад Шалит, съобщава АФП. Според думите му, Шалит, който има двойно френско-израелско гражданство е „огромно" облекчение за Франция и подчерта, че в скоро време израелският войник ще бъде приет в Париж.
Както по-рано съобщи прессекретарят на френския президент, с освобождаването на Гилад Шалит Саркози изпълнява обещанието, дадено при избирането му за президент през 2007 година. Тогава той заяви, че ще се бори за освобождаването на Ингрид Бетанкур от Колумбия, на българските медицински сестри в Либия и на Шалит в Близкия Изток.