Германия отказа на Гърция репарации за Втората световна война

Getty Images/Guliver
share

Германският министър на икономиката и вицеканцлер Зигмар Габриел отхвърли искането на Гърция относно изплащането на репарации за щетите от Втората световна война, съобщи БТВ.

„Вероятността е нулева”, отговори Габриел на въпрос какъв е шансът страната му да плати нещо на Атина. Той добави, че този въпрос е приключен с договор, сключен преди 25 години.

В неделя гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че страната му има „моралното задължение” да изиска обезщетение от Германия за принудителния заем, който Гърция е дала на нацистите по време на войната, както и други репарации за тригодишната ѝ окупация.

Някои източници в Атина смятат, че става дума за 162 млрд евро, които Германия все още дължи на Гърция.

По-рано днес говорител на финансовото министерство в Берлин съобщи, че германската страна няма какво повече да каже по въпроса.

„Ройтерс” обяснява, че става дума за Договора за окончателно уреждане на отношенията с Германия от септември 1990 г. Той е подписан преди обединението на Германия и е известен още като договорът „Две плюс четири”, защото включва двете германски държави и четирите основни държави от антихитлеристката коалиция.

В текста, одобрен и от други държави, включително Гърция, на практика се слага край на всякакви възможни бъдещи претенции за военни репарации. Неформално този договор е смятан и за окончателен край на Втората световна война, тъй като с него съюзниците се отказват и от правата и претенциите си на германска територия.

През 1960 г. Западна Германия превежда на Атина 115 милиона германски марки в рамките на едно от 12 сделки за компенсиране на пострадали държави и днес Берлин смята, че това е последното обезщетение. В Атина обаче твърдят, че винаги са гледали на тези пари единствено като на първоначална вноска и че следващите плащания трябвало да се обсъдят след обединението на двете германски държави, което стана през 1990 г.
 

Водещи новини

Още новини