Продължителността на живота в ЕС се увеличава

Getty Images/Guliver
share

Продължителността на живота в Европейския съюз е нараснала в сравнение с '90-те години на миналия век. Въпреки това съществените различия между страните се запазват. Това констатира Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в огласения си днес годишен доклад за здравето в Европа, цитиран от БТА.

През 2012 г. средната продължителност на живота в 28-те страни от ЕС е 79,2 години, което е с 5,1 година повече, отколкото през '90-те години. Увеличението се обяснява главно със значителното намаляване на смъртността, причинена от сърдечно-съдови заболявания, най-вече при хората на възраст между 50 и 65 години, посочва ОССЕ.

Страните с най-голяма продължителност на живота в ЕС са Испания (82,5 години), Италия (82,4 години) и Франция (82,1 години).

Балтийските и източноевропейските страни са "на опашката", като средната продължителност на живота в Румъния, България, Латвия и Литва е под 75 години.

При все това някои държави в този район бележат сериозни постижения: продължителността на живота в Естония се е увеличила със седем години в сравнение с 90-те години, а в Чехия - с 6,6 години. В други обаче не се наблюдава особено подобрение, като Литва и България, където между 1992 и 2012 г. продължителността на живота е нараснала с 3 години.

ОССЕ отчита намаляване на смъртността в резултат на инсулти от 2000 г. насам на практика във всички страни (особено в Естония и Австрия, където тези случаи са намалели с повече от 50 на сто), както и по-скромен спад при смъртността вследствие на раково заболяване в повечето страни от ЕС.

За сметка на това смъртността, причинена от рак, е запазила равнището си или се е увеличила в балтийските страни и в няколко държави в Централна и Източна Европа (България, Румъния, Хърватия и Бивша югославска република Македония).

Водещи новини

Още новини