Папа Франциск пристига в Албания днес. Това е първото му посещение в европейска страна. Визитата е с цел да се насърчи съжителството между различните религии и да отбележи религиозното възраждане след комунизма, пише Ройтерс, цитиран от БТА.
Папата ще почете вярващите от всички религии, които са понесли едни от най-тежките гонения през 20 в., и ще представи Албания като пример за междурелигиозна хармония, посочва агенцията. Онова, което папата ще чества в албанската столица, е съживяването на вярата и мирното съжителство с исляма.
Албанците разглеждат посещението като потвърждение за мястото им в европейското семейство - нещо, което биха искали да затвърдят някой ден с членство в Европейския съюз, след присъединяването им към НАТО през 2009 г. В усилията си да създаде първата в света атеистка държава албанският диктатор Енвер Ходжа забрани религията през 1967 г., принуждавайки вярващите католици, православни християни и мюсюлмани да крият религиозните си убеждения.
По данни, представени от папа Франциск преди предстоящото посещение, 1820 църкви, православни и католически, са били унищожени по време на режима на Ходжа, твърдолинеен сталинист, чието параноично управление продължи четири десетилетия до смъртта му през 1985 г. Много от тях са били превърнати в кина, зали за танци или складове.
Повече от сто католически свещеници или епископи са били екзекутирани или са загинали при изтезания или в трудовите лагери, посочи Ломбарди. Ройтерс отбелязва още, че посещението на папа Франциск следва стъпките на папа Йоан Павел Втори, чийто 27-годишен понтификат съвпадна с края на Студената война. Пътуването на папа Йоан Павел Втори до Албания през 1993 г. отбеляза възраждането на религиозната вяра след десетилетия на потисничество, пише агенцията.